Rusya'ya kredi darbesi

Uluslararası Para Fonu, Rusya'ya verilmesi planlanan 4.5 milyar dolarlık kredinin 640 milyon dolarlık taksidini erteleme kararı aldı.

Rusya'ya kredi darbesi
Rusya ile batılı emperyalistler arasında Çeçenya konusunda yaşanan sürtüşme, giderek tırmanıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Rusya'ya vermeyi planladığı 640 milyon dolarlık krediyi erteleme kararı aldı. Kredinin kesilmesine gerekçe olarak, Rusya'nın "beklenen ekonomik gelişme hızına ulaşamaması" gösterilirken, asıl nedenin, Boris Yeltsin yönetiminin Çeçenya'ya yönelik saldırılar konusunda batıya taviz vermemesi olduğu belirtiliyor.
Kesilen meblağ, Rusya'ya verilecek olan 4.5 milyar dolarlık kredinin ilk taksidiydi. Özellikle Almanya ve Fransa'nın Rusya'ya verilen kredinin kesilmesi yönünde baskı yaptığı, ABD yönetiminin ise "itirazda bulunmadığı" ifade ediliyor. Kredilerin kesilmesi tehdidi daha önce de pek çok kereler gündeme gelmişti.
Asıl neden Çeçenya
IMF'nin kararı, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ekonomik danışmanı Aleksandr Livşits'in Washington'da IMF ve ABD yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından geldi. Livşits, söz konusu kredi taksidinin alınabilmesi için Rusya'nın çaba göstermeye devam edeceğini söyledi.
IMF'nin kararında, İstanbul'da yapılan AGİT Zirvesi'nde Rusya'nın Çeçenya operasyonunun süreceğini ve "Yugoslavya'ya saldıranların Rusya'yı eleştirme hakkının bulunmadığını" ilan etmesinin ve bombardımanın giderek yoğunlaşmasının etkili olduğu belirtiliyor.
Rusya'daki "ekonomik istikrarsızlığı sona erdirmek" gerekçesiyle verilen IMF kredileri, ülkeyi borç batağına sürükledi.
Çeçenlerden gerilla taktiği
Öte yandan, Rus güçleri Çeçen kent ve kasabalarını bombardıman altında tutarken, Çeçenlerin artan bir şekilde gerilla taktiklerine yöneldiği belirtiliyor.
Rus askeri sözcüsü Albay Gennadi Alyokhin, Çeçen militanların Grozni ve Urus-Martan'ı zaptedilemez kalelere dönüştürmek için çalışmalar yaptıklarını, bu yerlere Rus güçlerinin girmesi halinde ağır kayıplar vereceklerini söyledi. Çeçenya Devlet Başkanı Aslan Maşadov da, Çeçen savaşçıların çatışmaları "Ruslar için uygun olmayan yerlere" taşıyacağını söyledi. Mashadov, önceki gün Çeçen televizyonuna yaptığı açıklamada, "Gerilla savaşı taktiklerini kullanarak savaşacağız. Kentler ve kasabalardan büyük ölçüde çekilerek Rus askerlerini dağlara çekeceğiz" dedi.
www.evrensel.net