05 Aralık 1999 03:00

Barınma yardımı kesiliyor

Bakanlar Kurulu, 147 bin ailenin kamu sosyal tesislerinden, prefabrik konutlardan ve çadırkent hizmetlerinden yararlandırılmamasını kararlaştırdı.

Paylaş
Barınma yardımı kesiliyor
Bakanlar Kurulu, barınma ve onarım yardımı alan depremzedelerin prefabrik konutlardan yararlandırılmaması kararını aldı.
Başbakanlık Kriz Merkezi, Başbakan Bülent Ecevit'in talimatı üzerine hazırladığı "Haklar ve Kolaylıklar" adlı broşürde, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yeni önlemleri açıkladı. Broşür, Bakanlar Kurulu'nda da onay gördü. Buna göre, her ay 100 milyon lira barınma yardımı alan 107 bin aile ve konutları az hasarlı olduğu belirlenen ve bir kereye mahsus 600 milyon lira onarım yardımı almış olan 40 bin aile kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerden, prefabrik konutlardan ve çadırkent hizmetlerinden yararlanamayacak. Prefabrik konutlara geçilmesiyle birlikte yardımlar kesilecek ya da onarım yardımı almış kişiler prefabrik konutlara geçemeyecek. Uygulama önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacak ve denetlenecek.
Konut yardımı
Bakanlar Kurulu ayrıca, depremde konutları yıkılan veya ağır hasar gören depremzedelerden konutlarını köylerde kendileri yapacak olanlara verilecek 3.5 milyar lira, il ve ilçe merkezlerinde kendileri yapacak olanlara verilecek 6 milyar lirayı kabul etmeyen hak sahiplerine kalıcı konut verilmesini de benimsedi.
Broşürden başlıklar
Başbakanlık Kriz Merkezi'nin hazırladığı broşürde depremzedelerin dikkate alması gereken konulardan bazıları da şöyle:
"- Konutları orta hasarlı olan depremzedelere köylerde 1,5 milyar lira, il ve ilçe merkezlerinde 2 milyar lira takviye ve onarım yardımı yapılacak. Bu yardım çok katlı binalarda hasarlı olan her bir daire için ayrı ayrı ödenecek. Bu yardımlardan yararlanabilmek için proje kontrol müşavirliği belgesine sahip inşaat mühendislerine, şirketlere veya üniversitelere proje yaptırılması, yapım öncesinde inşaat ruhsatı, sonrasında da yapı kullanma izni alınması gerekiyor.
Borçlar ertelendi
- Depremzedelerden konut kredisi kullananların borçları 17 Ağustos 1999 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmiş bulunuyor.
- Kendilerine kredi tahsis edilenlerden konutunu depremzedelere kullandıranların kredi geri ödemeleri 1 Ocak 2001 tarihine kadar faizsiz olarak ertelenmiş bulunuyor.
Esnafın durumu
- Ayrıca, esnaflardan, fiilen kullandıkları işyerleri hasar gören, yıkık ve ağır hasarlı olanlara 500 milyon lira, orta hasarlı olanlara 350 milyon lira, az hasarlı olanlara da 200 milyon lira karşılıksız yardım yapılıyor." src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Erdem: Emek Platformu sürmeli
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, bütçenin sermayenin bütçesi olduğunu belirterek, emekten yana tüm sendikaların ve meslek birliklerinin Emek Platformu altında, sermayenin topyekûn saldırısına karşı programatik bir mücadele hattını örmek zorunda olduğunu söyledi.
"Sefalete Teslim Olmayacağız Mitingi"nde konuşan Siyami Erdem, hükümetin IMF direktifleriyle Türkiye'nin geleceğini kararttığını kaydetti. Emekçilerin ödedikleri vergilerin bir taraftan rantiyecilere bir taraftan da silahlara aktarıldığını vurgulayan Erdem, "Biz batık bankalara trilyonlar aktaran, vergilerimizi rantiyeye peşkeş çeken, kamu kurumlarını haraç mezat satan, bizlere ekonomik terör uygulayan hükümetler istemiyoruz" dedi. Erdem, "Madem enflasyon yüzde 25 olacak, neden rantiyeye yüzde 100'lerin üzerinde faiz veriyorsunuz?" diye sordu. Grevli toplusözleşmeli sendikal hakları için, özgür ve demokratik bir Türkiye için mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Erdem, ücret artışlarının KESK'in taraf olduğu sözleşmelerle belirlenmesini istedi. Erdem, 17 Ağustos'ta binlerce insan enkaz altında iken hükümetin fırsatçılıkla ihanet yasalarını geçirdiğini hatırlatarak, depremin sorumlusunun, sosyal devleti tasfiye eden siyasi anlayış olduğunu dile getirdi. Kürt sorununun demokratik barışçıl yöntemlerle çözülmesi için oluşan siyasi ortamın değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Erdem, temel hak ve özgürlüklerin önündeki yasakların kaldırılması gerektiğini belirtti.
Clinton'ı alkışlayanlar
Erdem, Meclis'te Clinton'ı alkışlayanların, dünya emekçilerine dayatılan açlığı ve sefaleti alkışladıklarını dile getirerek, AGİT Zirvesi'nde paylaşım kavgasının demokrasi ve insan hakları kılıfıyla örtülmeye çalışıldığına dikkat çekti. Yeni Dünya Düzeni'nin yerine Seattel'da Dünya Ticaret Örgütü'nün toplantısının başlamasını engelleyen dünya emekçilerinin dillendirdikleri düzeni istediklerini kaydeden Erdem, hükümetin, halkın ve emekçilerin ihtiyaçları doğrultusunda davranması gerektiğine işaret etti.
Salim Uslu kürsüde
Kamu emekçilerine seslenen Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, yoksulluğa, yolsuzluğa, sefalete, çeteye, diktaya karşı olanların akıllarını ve güçlerini birleştirdiklerini belirterek, IMF'nin taşeronluğunu yapanlara, haksızlığa, soyguna, sömürüye karşı emek güçlerinin birlikte direneceğini söyledi. DİSK MYK Üyesi Enver Öktem ise, Emek Platformu'nun önemli bir deneyim olduğuna işaret ederek, emekçilerin ezilen rolünü değiştirerek söz sahibi olabilmeleri için güçlerini birleştirmeleri gerektiğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

TÜMTİS'e saldırı protesto edilecek

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa