Sokaklarda fikir festivali

WTO'nün 5000 delegesinde sinir kalmadı. Afrikalılar, basın mensuplarına, öfkeyle, bir kez daha görmezden gelindiklerini anlatıyor.

Sokaklarda fikir festivali
John Vidal - The Guardian
WTO'nün 5000 delegesinde sinir kalmadı. Afrikalılar, basın mensuplarına, öfkeyle, bir kez daha görmezden gelindiklerini anlatıyor. Hükümet dışı kuruluşlar ve endüstri grupları hâlâ lobi faaliyeti yürütüyor, ama hafta başında olduğu kadar hevesli değiller.
Avrupa Birliği ve ABD'liler arasındaki asıl görüşmeler ise gizli yürütülüyor. Amerikalılar otellerde, anlaşmalar ayarlıyor.
WTO konseyinin tamamı, yani tüm bakanlar, onaylayacakları nihai taslağı bekliyorlar. Bu kaosun ortasında, Hindistanlı çevrebilimci, fizik profesörü ve WTO eleştirmeni Vandana Shiva, konferans salonundaki telaşlı politikayı belirgin bir muziplikle izliyor.
Bayan Shiva, tıka basa dolu salonlarda veya yürüyüşlerde işçilere, çevrecilere, köylülere ve öğrencilere günde dört-beş konuşma yapmış. Yürümüş, oturmuş, yüzüne gaz sıkılmış ve gözaltına alınmış; ama tartışmada her sanayiciyi veya "bildik" politikacıyı altedebilir. Ondan uzak duruyorlar. "Bu görüşmelere baktığınızda sorunlar çok büyük görünüyor ve zayıflar daima kaybediyor" diye konuşuyor. "Ama bu salonun dışına çıktığınızda ortada bir sorun olmadığını göreceksiniz. Halk orada, şehirde, tüm dünyadan gelmiş ve her düzeyde mücadele veriyor."
Halk reddediyor
Shiva; halk kabul edilemez bu yönetim sistemi ve antidemokratik yasamayı gördükçe, WTO'yu reddettiğini belirtiyor: "Artık olan biteni anlıyorlar. Hükümetler halkın bu reddedişini görüyor, ama tartışmalarını daha da hızlandırıyorlar. Bu da, görüşmelerin antidemokratik ve gizli niteliğini doğrulamaktan başka bir işe yaramıyor. İsyan var diye görüşmeleri durdurmuyorlar; demokrasi için bile duramazlar. Anlaşma yapmaya öyle hevesliler ki vakitleri yok. Şehir toz duman içinde, ama WTO süreci duramaz."
Yeni fikirler birikiyor
Medya isyanlara ve Seattle'daki olağanüstü hale spot tutarken, ortada yaşam, politika, adalet ve eşitliğe dair epik ve derin bir tartışma yürütülmekte. Bu tartışmanın kahramanları Çin, Filipinler, Brezilya, Meksika ve diğer ülkelerde yeni ortaya çıkan demokrasi figürleri. Salonları dolduran binlerce öğrenci, çevreci çelik ve liman işçisi için Seattle, gelişmekte olan ülkelerde neler olduğuna dair bir fikirler ve eğitim festivali oldu.
Afrikalı bir hükümet delegesi, "Çok şaşırdım" diyordu. "Burada ve dünyanın diğer ülkelerinde olanlar çok önemli. Demokrasinin nasıl, kimin için ve kimin tarafından yürütülmesi gerektiğine dair yeni fikirler hızla oluşuyor. Sanırım bir kenara itilmişlerin önündeki tek yol, daha fazla haykırmak. Halk, daha önce hiç olmadığı kadar bir araya geliyor."
Tekellerin iktidarına karşı çıkan önde gelen Amerikalı eleştirmenlerden Susan George'a bakılırsa "düşman", gelişen muhalefetin sınıf, cinsiyet, ırk, yaş veya din gibi unsurlar nedeniyle bölünmesini bekliyor. "Çoğunluk ve fikirler bizde" diyor Susan. "Şimdi ittifakları öğrenmeliyiz."
www.evrensel.net