03 Aralık 1999 03:00

AB için Türkiye'ye yeşil ışık

Avrupa Parlamentosu (AP), Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye tam üyeliğe adaylık statüsü tanınması için yeşil ışık yaktı.

Paylaş
AB için Türkiye'ye yeşil ışık
Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yi "aday ülke" olarak adlandırdı ve Ankara'ya, Helsinki Zirvesi'nde tam üyeliğe adaylık statüsünün resmen tanınmasına yeşil ışık yaktı.
Avrupa Parlamentosu, Brüksel'de devam eden genel kurul toplantılarında, AB'nin Helsinki Zirvesi'nde ele alınacak konular üzerinde görüşlerini bildiren bir kararı oylayarak kabul etti. Parlamento, kararın Türkiye ile ilgili maddelerinde "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik adaylığına hakkı olduğunu" teyid etti ve iki ayrı paragrafta Türkiye'yi "aday ülke" olarak adlandırdı.
Bu ifadelerle Helsinki Zirvesi'nde Ankara'nın adaylığının resmen tanınmasına yeşil ışık yakan Avrupa Parlamentosu, kararında bununla birlikte, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyum sağlamasının zaman alacağına dikkati çekti ve tam üyelik müzakerelerinin bu uyumdan önce başlatılamayacağı üzerinde durdu.
Öte yandan, parlamento, "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını kabul ederek, Abdullah Öcalan'ın cezasını infaz etmemesini" isteyen bir değişiklik önergesini reddederek, Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığı ile Öcalan konusu arasında bağlantı kurulamayacağını bildirdi.
AB patronları da istiyor
Avrupa Sanayi ve İşveren Konfederasyonları Birliği (UNICE), Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye aday ülke statüsünün tanınmasını istedi.
TİSK tarafından yapılan açıklamaya göre, TİSK ve TÜSİAD'ın da üyesi bulunduğu UNICE, AB Avrupa Komisyonu'na bir bildirge sunarak Türkiye'ye adaylık statüsünün tanınmasının önemini vurguladı. Bildirgede Türkiye'nin Avrupa kapsamında önemli bir ekonomik rolünü bulunduğu belirtilerek "AB'ye dahil olma konusunda Türkiye'ye verilecek aday statüsü, AB ile Türkiye arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin iyileşmesine neden olacak ve Türkiye'deki reform sürecine yardımcı olacaktır" denildi.
Türkiye ile AB'ye üyelik müzakerelerinin başlatılmasının diğer aday ülkelerle aynı koşullar altında olması gerektiğini belirten UNICE, bunun Kopenhag kriterleri ve Avrupa Konseyi'nin ilgili karar ve sonuçları temel alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hem yakın hem de uzak yüzler

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa