01 Aralık 1999 22:00

Hükümet, Öcalan için bekleyecek

AİHM'in aldığı "ihtiyati tedbir" kararı henüz kendisine ulaşmayan hükümet, Öcalan konusunda beklemeyi kararlaştırdı.

Paylaş
Hükümet, Öcalan konusunda bekleyecek
Başbakan Bülent Ecevit, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin soruları üzerine, Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin "ne kadar bekleneceğini" sorması üzerine, "Birincisi, hüküm giyen kimsenin itiraz hakkı var. Bu durumda 1 aylık bir süre geçmesi gerekiyor. Bir ay içinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Onu bekleyeceğiz" dedi.
AİHM'in verdiği ihtiyati tedbir kararını da görüşeceklerini belirten Ecevit, şöyle devam etti: "Fakat henüz hukuki işlem sona ermiş değildir. Dün gece de belirttiğim gibi, bize kesin yargı intikal ettiği zaman, hükümet olarak durumu değerlendireceğiz. Onun dışında şimdiden birşey söyleyemem. Şu aşamada dün gece söylediklerimin üstüne ekleyecek hiçbir şey yok. Çünkü koalisyon ortağı 3 partinin genel başkanlarının ortak görüşü olarak açıklama yaptım. Şu aşamada ekleyecek başka birşey yok" dedi.
AİHM'in ihtiyati tedbir kararının kendilerine tebliğ edildiğini belirten Başbakan Ecevit, önceki gece saat 21.05'te Başbakanlık'ta yapılan zirvenin ardından yaptığı açıklamada da, yargı sürecinin bitmesini beklemeyi kararlaştırdıklarını açıklamıştı. Bu açıklamada, Türkiye'deki yargı sürecinin bitmediğini hatırlatan Ecevit, yargı nihai kararını verdiğinde son durumu değerlendireceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, AİHM'in ihtiyati tedbir kararı almasını değerlendirirken, konunun muhatabının hükümet olduğunu söyledi.
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, hükümetin AİHM kararı konusunda herhangi bir tutum belirlemek için yargı sürecinin bitmesini ve kararın hükümetin önüne gelmesini bekleyeceğini söyledi.
MHP'de 'aklıselim' çağrısı
Öte yandan, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin temkinli açıklamasına rağmen, bazı milletvekillerinin "asarız" yönünde çıkışlar yaptığı MHP'den dün "akliselim" davranma çağrısı geldi. MHP Grup Başkanveli İsmail Köse, dün TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Öcalan Davası ile ilgili iç hukuk prosedürünün henüz tamamlanmadığını işaret etti. Ondan sonraki aşamanın hükümeti ilgilendirdiğini belirten Köse, "Türkiye çok önemli bir olayla karşı karşıya. Burada heyecanlanmaya, komplekse kapılmaya gerek yok. Türkiye'nin menfaatlerini çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bu meselenin Türkiye'nin gündeminden kalkması lazım" dedi.
Köse, "Bu karar, AB ile ilgili olarak gereğinden fazla önem verilerek ortaya konmamalı, Türkiye'nin gururu ile de pek fazla oynanmamalı. O bakımdan meseleyi teenni ile (acele etmeden, dikkatli davranarak) ve aklı selim ile takip etmek gerekiyor" diye konuştu. Köse, "Türkiye'nin 15 yıldan bu yana uğraştığı bir meselenin tekrar ortaya konulmaya çalışıldığını, ancak bunda başarılı olunamadığını" söyledi. İsmail Köse, "Ama Türkiye, şimdi kendi menfaatini düşünecektir. Türkiye, rahat ve huzur içinde insanlar arasında bir farklılık olmadığını ortaya koyarak çok iyi bir ders vermelidir. İnanıyorum ki, bu konuda 57. Hükümet bir şanstır. Bu çok iyi kavranmalıdır. Çok müsbet kararlar da alacaktır" diye konuştu.
ANAP: Soğukkanlı olunmalı
ANAP Grup Başkanvekili Murat Başesgioğlu, AİHM'in Abdullah Öcalan`la ilgili verdiği karar hakkında, "Konu, soğukkanlı, ajite edilmeden değerlendirilmesi gereken bir konudur" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Şov gezisi rezalete dönüştü

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa