İETT işçisi yetki kavgasından mağdur

Türk-İş'e bağlı Belediye-İş ile Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikaları arasında İEET'deki yetki kavgası devam ediyor

İETT işçisi yetki kavgasından mağdur
Türk-İş'e bağlı Belediye-İş ile Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikaları arasında İEET'deki yetki kavgası devam ediyor. Yetkiyle ilgili olarak dün İş Mahkemesi'nde görülen dava, Hizmet-İş Sendikası'nın sahte istifa yazısı düzenleyerek üye sayısını fazla göstermeye çalıştığı iddiasıyla Beyoğlu ve Eyüp Ağır Ceza Mahkemeleri'nde açılan davaların sonuçlarının beklenmesi amacıyla 28 Mart 2000 tarihine ertelendi.
Duruşmayı kitlesel olarak izleyen İETT işçileri, daha sonra yaptıkları basın açıklamasıyla sendikaların tutumunu protesto ettiler. Açıklamada İEET işçileri adına konuşan Okan Öner, örgütlü olmanın yaşam ve çalışma koşulları açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, "Oysa biz, örgütlü gücümüzü temsil etmesi gereken sendikalarımız tarafından iki yıldır örgütsüz bırakıldık. Her iki sendika da meseleye işçiler açısından değil, salt üye aidatları açısından bakmaktadır" dedi. Mahkemenin iki yıldır sürdüğünü, referandum taleplerine ise Belediye-İş'in olumlu yaklaştığını, ancak Hizmet-İş'in kabul etmediğini hatırlatan Öner, "İşçiler sendika için değil, sendika işçiler içindir" diye konuştu. İEET hizmetlerinin özelleştirildiğini belirten Öner, "Bu alan ticarileştirilerek, şehirde yaşayanların hakları gasp edilmektedir. Sendikalarımız ise bir şey yapmıyor" dedi. Sendikalara çekidüzen vermek için tabanın örgütlenmesi gerektiğini söyleyen Öner, işyeri komitelerinin önemine dikkat çekti.
İETT işçilerinden Yusuf Bakça, gazetemize yaptığı açıklamada, yetki kavgasından işverenin kazançlı çıktığını söyleyerek, "İki bin işçi şu an emekli olamıyor. Emekliliği gelmiş arkadaşlarımız var, emekli olamıyorlar. Bir kaza yapsak emekliliğimiz yanacak. Bazı arkadaşlarımız kaza yaptı. Hasar 8 milyar tespit edildi. Hemen emekliliklerine el konuldu" dedi. Cemil Öztürk de, üç işçi konfederasyonunun da işçilerin haklarına sahip çıkmadığını belirterek, "Eğer sendiklar işçinin hakkına sahip çıkmak istiyorlarsa, örgütlü işyerlerini bırakıp, örgütsüz işyerlerini örgütlemelidirler" dedi.
www.evrensel.net