30 Kasım 1999 22:00

Nâzım'dan Lorca'ya,

   Brecht'ten Goethe'ye

Paylaş
Nâzım'dan Lorca'ya,
   Brecht'ten Goethe'ye
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda (İDT) yeni sezon oyunları devam ediyor. Bu yılki repertuvarında Brecht'in 'Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı' ve Lorca'nın 'Kanlı Düğün' gibi oyunların da yer aldığı İDT'de aralık ayı oyunları seyircisini bekliyor.
Aralık ayında AKM Büyük Salon'da sahnelenecek olan "Arturo Uİ'nin Önlenebilir Tırmanışı"nı Yücel Erten yönetiyor. Bertolt Brecht'in ünlü oyunu, Chicago gangster dünyasını kullanarak, '30'lu yıllar Almanya'sında Nazizmin tırmaşını anlatıyor. Arturo Uİ, yasadışı yolları, cinayet, rüşvet ve kundakçılık gibi yöntemlerle gücüne güç katan ve devleti arkasına alan gangster tiplemesiyle, Türkiyeli seyircinin yabancı olmadığı bir öyküyü sergiliyor. Oyun 11, 12, 18, 25, 28 Aralık tarihlerinde izlenebilir.
AKM Büyük Salon'da, Edmond Rostand'ın yazıp Sabri Esat Siyavuşgil'in dilimize kazandırdığı ve Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği "Cyrano de Bergerac" adlı oyun da devam ediyor.
Dostluk, güzellik, gurur, nükte, ve gerçek aşk üzerine olan bu oyun 5 ve 19 Aralık tarihlerinde izlenebilir.
Peter Shaffer'in yazıp, Yıldız Serpen'in çevirdiği "Karanlıkta Komedi" adlı oyunu ise Lawrence Till yönetiyor. Geçtiğimiz sezon büyük ilgi gören komedi, AKM Oda Tiyatrosu'nda izlenebilir. Oyun, 1-5 Aralık tarihleri arasında AKM Oda Tiyatrosu'nda, 14-18 Aralık arasında Taksim Sahnesi'nde, 28, 29, 30 Aralık'ta Yayla Sanat Merkezi'nde sahneleniyor.
İstanbul Şehir Tiyatrosu aralık ayı içinde iki ayrı oyunla Devlet Tiyatrosu sahnelerine konuk oluyor. Bunlardan birincisi Aldo Nikolai'nin yazdığı ve Mazlum Kiper'in yönettiği "Kadın ile Memur". Ayşegül İşsever ve Naşit Özcan'ın rol aldığı oyun, 7-12 Aralık arasında AKM Oda Tiyatrosu'nda izleyici ile buluşuyor. "Kontrabas" 14-19 Aralık arasında AKM Oda Tiyatrosu'nda oynanacak. Patrick Süskind'in yazdığı oyunun yönetmeni Metin Belgin.
Bilgesu Erenus'un yazdığı ve Metin Belgin'in yönettiği "Kırmızı Karaağaç" devam ediyor. İngiliz edebiyatının ünlü azarlarından Virginia Wollf'un yaşamı Bilgesu Erenus'un yaklaşımıyla, oyunun temasını oluşturuyor. Dünya prömiyerini gerçekleştirecek oyunda Arsen Gürzap ve Cevdet Arıcılar, Cem Kurtoğlu rol alıyorlar: Oyun 21-28 Aralık arasında AKM Oda Tiyatrosu'nda, 7, 8, 9 Aralık arasında ise Yayla Merkezi'nde izlenebilecek.
28 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında AKM Oda Tiyatrosu'nda, 1 ve 2 Aralık'ta Yayla Sanat Merkezi'nde geçtiğimiz sezonun ilginç oyunu "Yemenimin Uçları" gösterime girecek. Refik Erduran'ın yazdığı oyunu Gürcü yönetmen Alexander Kantraria yönetiyor
1980 ve '90'lı yıllara damga vuran Mehmet Baydur'un "Güne Bakan Cam Kırıkları" adlı oyunu 1-12 Aralık arasında izlenebilir. Yılmaz Onay'ın yönettiği oyunda, Funda Eskioğlu ve Adnan Biricik rol alıyorlar. 30 Kasım'da prömiyer yapan oyun AKM Birim Tiyatro Aziz Nesin Sahnesi'nde izlenebilir.
AKM Birim Tiyatro Aziz Nesin Sahnesi'nde, Matei Visnlec'in yazıp, Müge Gürman'ın yönettiği "Küçük Bir İş İçin Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor" oynanıyor. 14-19 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek.
1999 Goethe'nin doğumunun 250. yılı kutlamaları çerçevesinde sahnelenen Goethe'nin "Urfaust" adlı oyun, AKM Birim Tiyatro-Aziz Nesin Sahnesi'nde 21-26 Aralık tarihleri arasında sergileniyor. Alman Yönetmen Philippe Besson'un rejisinde, Musa Uzunlar, Şahir Çelik, Adnan Biricik, Funda Eskioğlu, Gamze Yapar, Seray Gözlar, Özlem Güveli ve Alptekin Serdengeçti başlıca rolleri paylaşıyorlar.
Federico Garcia Lorca klasiği "Kanlı Düğün" 28 Aralık-2 Ocak arasında seyirciyle buluşuyor. Türk seyircisinin yakından tanıdığı bu ölümsüz eser, Roza Hakmen'in çevirisi ve Mahir Günşiray'ın yorumuyla yeniden hayat bulacak. Kanlı Düğün, evleneceği gün sevdiği eski erkeğine kaçan gelin yüzünden aileler arasında zaten eskiden beri süregelen kan davasınını yeniden alevlenmesi ve iki ailenin erkeklerinin ölümü ile sonuçlanan bir "kana bulanmış düğün" özelinde görünmekle birlikte; ökyünün asıl kaynağı, bir milyona yakın insanın öldüğü, yüzyılın en büyük içsavaşının patlak verdiği bir ortamda yazılmasında aranmalı.
AKM Aziz Nesin Sahnesi'nde sergilenecek oyunda Serpil Tamur, Ülkü Duru, Özlem Güveli, Serap Eyüpoğlu, Alptekin Serdengeçti, Kürşat Alınaçık ve Seda Yıldız Başlıca rolleri paylaşıyorlar.
Geçen sezonun bol ödüllü yapımı "Ferhad ile Şirin" 1-4 Aralık tarihleri arasında Taksim Sahnesi'nde sergileniyor. Nâzım Hikmet'in yazıp, Yücel Erten'in yönettiği oyunda sevdanın emeğe, tutkunun mücadeleye, bireyin topluma dönüştüğü bir öykü anlatılıyor.
7-11 ve 28-30 Aralık tarihleri arasında "Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi" adlı oyun Taksim Sahnesi'nde oynuyor. Oktay Arayıcı'nın yazıp Can Gürzap'ın sahnelediği oyunda 1960-70'ler Türkiyesi'ndeki sosyoekonomik ve politik düzenin eleştirisi yapılmakta.
13 Aralık'ta Taksim Sahnesi'nde Rejects Tevenge Tiyatro Topluluğu, "Bezelye Çorbası" adlı oyunu sergileyecek. Tim Hibberd'in yazıp, Bim Mason'un yönettiği oyun, 1995 yılında Edinburgh Fringe Festivali'nde Fringe Birincilik Ödülü ile Fringe Ruhu ödülünü kazandı.
21-25 Aralık tarihleri arasında Taksim Sahnesi İstanbul Şehir Tiyatrosu yapımı "Misyon: Bir Devrimi Anmak" adlı oyunu konuk ediyor. Oyun 1789 Fransız Burjuva Devrimi sonrası, bu devrimdeki ülkeleri Jamaika'ya taşımak görevi verilen üç kişinin öyküsünü anlatıyor.
"Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı" 5, 12, 19, 26 Aralık'ta Taksim Sahnesi'nde, 21, 22, 23 Aralık'ta ise Yayla Sanat Merkezi'nde sahneleniyor. Aziz Nesin'in yazıp Faik Ertener'in yönettiği bu gençlik oyunu, düşman iki devlet arasında savaş çıkartmak için yaratılan bahaneleri, usta yazarımızın kıvrak yorumu içerisinde kahkahalarla izlenecek.
5, 12, 19, 26 Aralık'ta Taksim Sahnesi'nde Dersu Yavuz Altun'un yazıp Aşle Lebriz'in yönettiği çocuk oyunu "Rüzgârla Yarışan Tay" oynayacak. Oyun, kaybolan küçük tayın, büyüsüne kapılarak tutsak edildiği panayırda başına gelenleri konu alıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TİSK, esnek çalışmanın

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen: Eğitim eğitimcilere bırakılsın, protokoller iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa