01 Aralık 1999 03:00

Özelleştirme karanlığı

Uzmanlar, hükümetin kesintileri "yeterli doğalgaz gelmiyor" diyerek açıklamasını gerçekçi bulmuyor.

Paylaş
Özelleştirme karanlığı
İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde elektrik kesintileri yapılıyor. Bu kesintilerin sebebini hükümet "yeterli doğalgaz ve elektrik olmamasına" bağlarken, elektrik mühendisleri ve konuya ilişkin uzmanlar, kesintilerin nükleer santraller, yeni doğalgaz anlaşmaları ve özelleştirme için kamuoyu yaratmaya dönük tehdit olarak yorumluyor. Uzmanlar halka yönelik bir "tehdit" içeren bu tür uygulamaları "halkı karanlık gezdirme" olarak adlandırdırdıklarını belirtiyorlar.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer bir haftadır süren elektrik ve doğalgaz kesintilerini, Rusya'dan gelen doğalgaz girişindeki azalmaya bağlarken, konuya ilişkin uzmanlar ve mühendisler bunun yalanlıyor. Uzmanlar bu uygulamanın denk geldiği gündemin özelleştirme ve doğalgaz prjeleri olmasının tesadüf olmadığını belirtirken, "Eğer bir sıkıntı varsa bu da yine yatırım yapılmamasından ve yanlış projelerden, özelleştirmeden kaynaklıdır" diyorlar. Buna karşın hükümet, kesintilerin "özelleştirme ve projelerle" ilgisi olmadığını iddia ediyor.
Sebep ortada değil mi?
Konuya ilişkin olarak görüştüğümüz Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Selami Yılmaz, "Biz buna karanlık gezdirme diyoruz Yani enerji darlığı varmış gibi gösteriliyor. Planlı bir şekilde elektrik kesintisi uygulanarak, kamuoyu nezdinde sözde enerji krizi yaratmaya çalışıyorlar" dedi. Önümüzdeki ay Akkuyu Nükleer Santral ihalesinin yapılacağını, gündemde de enerji santrallerinin, dağıtım hatlarının özelleştirmesinin bulunduğunu ayrıca Mavi Akım projesinin de adrım adım uygulamaya sokulduğunu hatırlatan Yılmaz, "Elektrik kesintisi enerji darlığına denk düşmez. Bu yatırımlarla ilgili bir sorundur. Yıllardır doğru dürüst kamu yatırımı yapmadılar. Yaptıkları yatırımlar ise ihtiyaçları karşılamaktan öte, gereksiz bir fazlalık ortaya çıkardı" dedi. Yılmaz, enerji sıkıntısı olmadığına da dikkati çekerek Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) raporunun bunun açık kanıtı olduğunu vurguladı.
Kamu yatırımları kesildi
EMO İstanbul Şubesi Başkanı Macit Mutaf ise doğalgaz girişindeki daralmadan kaynaklı bir kesintinin gündeme geldiğini belirterek, doğalgazın enerjinin yüzde 25'ini karşıladığını ve Türkiye'nin kullandığı enerjinin 6500-7000 mw civarındaki kısmını doğalgazdan elde ettiğini hatırlattı. Mutaf her kesinti olduğunda ise ardından nükleer santraller ve özelleştirmenin halkın karşısına çıkarıldığına dikkati çekerek sorunun kamu yatırımlarıyla ilgili olduğunu söyledi.
Politik bir tercihtir
Enerji Yapı-Yol Sen İnsan Hakları-Çevre-Sosyal İşler Genel Sekreteri Hüseyin Demirton ise enerji kısıtlamasının, TEAŞ trafolarındaki frekans düşüklüğü ve aktarım hatlarındaki arıza gerekçesiyle hiçbir açıklama yapılmadan uygulandığını belirterek, "Aslında sorun BOTAŞ'ın santrallere doğalgaz vermemesinden kaynaklanıyor. Enerji Bakanlığı BOTAŞ'a baskı yaparak santrallere doğalgaz verilmesini engelliyor. Amaç devletin 'Enerji sıkıntımız var, nükleer santralleri yapmazsak karanlıkta kalacağız' iddiasını kamuoyuna yedirmektir" diye konuştu. Santrallerin işletme haklarının devrinin gündemde olduğu bir dönemde, bu elektirik kesintilerinin politik bir tercih olduğuna dikkati çeken Demirton, "Çünkü iddia edildiği gibi Türkiye'de enerji sıkıntısı yoktur. Bunu Dünya Bankası'nın raporları da doğruluyor" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Uzlaşma pamuk ipliğine bağlı

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa