Uzlaşma pamuk ipliğine bağlı

IRA'nın silahsızlandırılması konusunda uzlaşan Birlikçi ve Cumhuriyetçi taraflar ortak bir kabinede anlaştı.

Uzlaşma pamuk ipliğine bağlı
Kuzey İrlanda'da Cumhuriyet yanlısı ve Birlikçi tarafların aynı parlamento çatısı altına sokulması için aylardır İngiliz hükümeti ve ABD temsilcileri tarafından yürütülen baskılar sonuç verdi. Ortak parlamentonun başkanı olan Ulster Birlikçi Partisi lideri David Trimble, partisinin delegeleri arasında yapılan oylamada yüzde 50'nin üstünde destek almasından sonra kabineyi oluşturma yetkisini almış oldu. Trimble, ortak kabinenin kurulması karşılığında İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nun iki ay içinde silah bırakmasının sağlanmasını şart koştu. Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından ilk kez önceki gün bir toplantı yapabilen Kuzey İrlanda Parlamentosu, kurulacak koalisyona girecek isimleri belirledi. Ancak kraliyet yanlısı kabine üyelerinin cumhuriyetçileri bir kaz daha "teröristlik" ile suçlamaları ortamı yeniden gerginleştirebilir.
Kabine bıçak sırtında
IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein tarafından desteklenen uzlaşmaya göre kabineye, parlamentoda 28 üyesi bulunan, Ulster Birlikçi Partisi'den 3 isim girdi. Parlamentodaki sayılarına göre 24 üyesi bulunan Sosyal Demokrat İşçi Partisi koalisyona 3 üye ile girerken, Sinn Fein kabineye 2 üye verdi. Ian Paisley liderliğindeki İngiliz yanlılarının oluşturduğu Demokratik Birlik Partisi (DUP) ise kabineye 2 temsilci verdi.
Trimble'nin başkanlığında kurulan kabinede Başbakan Yardımcılığı'nı da parlamentonun 'denge unsuru' Sosyal Demokratik İşçi Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı Seamus Mallon yeniden üstlendi. Trimble ve kabinede yer alan üç bakanı şubat ayına kadar IRA'nın silahsızlanma işlemine başlamaması halinde istifa edeceklerini partilerine bildirmiş durumdalar.
Birlikçilerden suçlamalar
Kabine üyelerinin açıklanmasıyla birlikte Birlik yanlısı üyeler, Cumhuriyetçilere yüklenmeye başladı. DUP'tan Nigel Dodds, "Böyle bir göreve getirilmek ömrünüzün en gururlu günü olabilirdi, ancak çocuklarımızın eğitilmesinden sorumlu kılınan insanın IRA'nın eski yönetiminden olması nedeniyle bu imkânsız. Kuzey İrlanda üzerinde yeni doğan şafağa gölge düşüyor" şeklinde konuştu.
DUP Başkan Yardımcısı Peter Robinson da 'Bölgesel Kalkınma Bakanlığı görevini sadece Cumhuriyetçileri kınayan açıklamalar yapmak amacıyla kabul ettiğini' ifade etti. Partinin lideri Ian Paisley ise "IRA-Sinn Fein ve diğer teröristleri def edene kadar içimiz rahat etmeyecek" diye konuştu.
McGuinness'in bakanlığını onaylayacak komitenin Ulster Birlikçi Partili Başkanı Danny Kennedy de atamanın büyük bir öfke ve endişe yaratacağını ileri sürdü.
Silahsızlanma başlıyor
Kuzey İrlanda'nın ilk kabinesi, yönetim hakkını yarın resmen İngiliz Parlamentosu'ndan alacak. Anlaşma gereğince, yönetim hakkının bölgenin kendi parlamentosu ve hükümetine geçtiği gün, siyasi partilerin yarı-askeri kolları da Kanadalı General John de Chastelain tarafından kurulan "Uluslararası Bağımsız Silahsızlanma Komisyonu"na birer temsilci atayarak, silahsızlanmayı başlatacak. Böylece IRA'nın silahsızlandırılması süreci de resmen başlarken, henüz konuyla ilgili bir açıklamada bulunmayan IRA'nın, bir güçlük çıkarması beklenmiyor. IRA'nın yanında kraliyet yanlısı bazı kontra örgütleri de silahsızlanma vaadinde bulunmuşlardı.
www.evrensel.net