29 Kasım 1999 22:00

Avukatlar duruşmaya girmiyor

İstanbul Barosu Başkan Vekili Osman Ergin, depremler sonrası adliyelerde can güvenliği olmadığını kaydederek, 1 Aralık'ta Kartal Rahmanlar ve 8 Aralık'ta da Küçükçekmece adliyelerinde duruşmalara girmeyeceklerini söyledi. Ergin deprem sonrası bu kadar yıkım olmasının sebebinin şimdiye kadar yürütülen rant politikası olduğunu belirtti.

Paylaş
Avukatlar duruşmaya girmiyor
İstanbul Barosu Başkan Vekili Osman Ergin, Düzce ve Marmara depremlerinn ardından tüm adliyelerin hasarlı olduğunu belirterek, uyarı amaçlı olarak 1 Aralık'ta Kartal Rahmanlar ve 8 Aralık gününde de Küçükçekmece adliyelerinde duruşmalara girmeyeceklerini açıkladı. Ergin, dün saat 11.30'da İstanbul Barosu'nda düzenlediği basın toplantısında, kentleşme konusunda politika üretemeyen iktidarların bugüne kadar sınırsız büyümeyi, yığılmayı önleyici hiçbir ulusal politika ve plan geliştiremediğini kaydetti.
Yıkımın nedeni rant politikası
Planların kentsel arsa rantının yağmalanmasından başka bir şeyi amaçlamadığını dile getiren Ergin, deprem sonrası bu kadar can ve mal kaybının olmasının sebebinin bu olduğunu anlattı. Yanlış ve kontrolsüz kentleşme sonucu her ilçede, kent bütüne yönelik planlanmayan, bilimsel etütlere dayalı olmayan çağdışı adliye binaları açıldığını söyleyen Ergin, "Yargılama faaliyetine yakışan yerlerden çok birer üçüncü sınıf konut durumunda olan derme çatma binalarda deprem sonrası en çok hasarın olması kaçınılmazdır" dedi. Ergin, depremlerin ardından İstanbul'da başta Kartal Ceza ve Hukuk, Küçükçekmece, Bakırköy Ceza ve Hukuk, Sultanahmet ve DGM Ek Binası'nda olmak üzere hemen hemen tüm adliye binalarında hasar tespit edildiğini bildirdi ve hakimlerin, savcıların, adliye personelinin, avukatların ve yurttaşların yargılama faaliyetini korku ve endişe içinde katılabildiğini söyledi. Olası bir depremin zor koşullarda yürütülmeye çalışılan yargılama faaliyetinin de çökmesi sorununu doğurabileceği uyarısında bulunan Ergin, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumların mevcut durumdan haberdar olduğunu kaydetti.
Duruşmalara girilmeyecek
Adalet Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde önlemlerin alınacağının kendilerine bildirildiğini, ancak hâlâ bir önlem alınmadığından yakınan Ergin, şöyle konuştu: "Bu nedenle; avukatlar 1 Aralık günü Kartal Rahmanlar ve 8 Aralık günü Küçükçekmece adliyelerinde birer gün duruşmalara girmeyeceklerdir. Dava dosyalarına, 'Adliye binasının yapı güvenliği nedeniyle duruşmaya girilmediği' mazeret olarak sunulacaktır. Karar, o bölgede görev yapan meslektaşlarımızın ve tüm adliye çalışanlarının iradesini yansıtmaktadır" dedi. Hakimlerin de bu mazereti Adalet Bakanlığı'na göndermesi yönünde çağrı yapan Ergin, adliyelere girmeyecekleri günlerde baro yönetiminin ve avukatların adliye önlünde buluşacaklarını ifade etti. Ergin, adliye faaliyetlerinin çağın gerektirdiği adliye saraylarına taşınmadığı sürece alınacak önlemlerin geçici olacağını söyledi. Açıklama sonrası sorulara cevap veren Ergin, uyarılarının dikkate alınmaması karşısında eylemleri yineleyebileceklerini söylerken, deprem bölgelerindeki adliyelerin de kötü durumda hatta yıkık olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle en çok avukat bürosunun ve adliyenin yıkıldığı Sakarya'da 700 metrekarelik prefabrik büro ve baroyu İstanbul Barosu ve Barolar Birliği'nin işbirliğiyle kurmaya başladıklarını ve önümüzdeki ay tamamlanacağını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Özelleştirme, lokal mücadeleyle

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa