MAI karşıtları bugün Ankara'da

MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu'nun 22 Kasım'da Trakya'dan başlattığı eylem ve etkinlikler bugün Ankara'da sona eriyor.

MAI karşıtları bugün Ankara'da
Uğur Oğuz
MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu'nun 22 Kasım'da Trakya'dan başlattığı eylem ve etkinlikler bugün Ankara'da sona eriyor. Eylemleri boyunca birçok ile uğrayan ve bilgilendirme toplantıları yapan MAI ve Kürüselleşme Karşıtı yürüyüşçülerin önceki günkü durağı siyanürcü şirketleri topraklarından kovan Balıkesir Havran ilçesine bağlı Küçükdere köyü ve İzmir'in Bergama köyleriydi.
Grup üyeleri ilk olarak Havran ilçesinin Küçükdere köyüne geldiler. Köy kahvesinde gerçekleşen sohbetten sonra açıklama yapan Mesut Mahmutoğulları, "Küçükdere, zeytinliklerini yok edilmesine karşı çıktığı ve zehircileri kovduğu gibi bundan sonda da uyanık olmak zorundadır" diye konuştu. Mahmutoğulları, Meclis'te uluslarası tahkimle ilgili Anayasa değişikliğinden sonra Küçükdere köyünün "Altın'cı Filo" tarafından yeniden tehdit edileceğini söyledi.
Tarıma bağımlılık artırılıyor
Balıkesir'den sonra Bergama'nın Çamköyü'ne gidildi. Kendilerini Çamköy Meydanı'nda karşılayan köylülere hitaben yürüyüşçüler adına bir konuşma yapan Armağan Öztuksavul, "30 Kasım'daki Dünya Ticaret Örgütü toplantısıyla talan edilmesinin önü açılan yerlerde eylem ve etkinlikler yaparak Ankara'ya gidiyoruz. WTO toplantısından tarımı emperyalizme bağımlı kılacak kararlar çıkacak" dedi. Bergama Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar da emperyalizme karşı mücadele eden MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu'nun Bergama'da olmasından onur duyduklarını belirtti. Grup, daha sonra Narlıca köyüne giderek köy meydanında bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Buradan İzmir'e geçen Çalışma Grubu üyeleri, İzmir Barosu'nda düzenlenen bir söyleşiye katılarak, WTO'nun 30 Kasım'da Seattle'de gerçekleştirilecek toplantısının gündemleri hakkında bilgi verdi
Köylüler, konvoy oluşturdu
Bu arada yürüyüşçüler, Bergama'ya ulaşmadan önce köylüler, Eurogold'u protesto ederek Çanakkale-İzmir karayolunda konvoy oluşturdu. Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar'ın başkanlığında Ovacık Çamköy meydanında toplanan köylüler, başta siyanürle altın araması yapacağı belirtilen Eurogold firması olmak üzere, uluslararası tahkim yasası, atom santrali, Hemşin Hidroelektrik Santralı ve Çan Termik Santralı'nı, teneke çalarak protesto etti. Köylüler daha sonra Çanakkale-İzmir karayolunda konvoy oluşturdu.
Dünde Uşak'a bağlı Eşme ilçesine ve Eskişehir'e giden grup bugün öğle saatlerinde Ankara'da olacak.
www.evrensel.net