29 Kasım 1999 03:00

Türk-İş değil, listeler tartışılıyor

Türk-İş Genel Kurulu'na iki gün kala üç kişinin adaylığı kesinleşirken, liste kulisleri sürüyor.

Paylaş
Türk-İş değil, listeler tartışılıyor
Türk-İş Genel Kurulu'na iki gün kala üç kişinin adaylığı kesinleşirken, liste kulisleri sürüyor.Dün üç ayrı yerde, üç ayrı toplantı yapıldı. Bayram Meral Başkanlığı'ndaki listede Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç, Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tek Gıda-İş Genel Başkanı Hasan Hüseyin Karakoç'un kesin olarak yer aldığı, beşinci kişinin ise Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Hasan Hüseyin Kayabaşı veya Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul'un olabileceği belirtiliyor.
Çiftlik Lokantası'nda kendisine yakın sendikacıları dün akşam yemeğe davet eden Meral'in, listesini açıklamak için Polat'ın listesinin açıklanmasını beklediği öğrenildi. "Polat'a, adaylığı hayırlı olsun" diyen Meral, layık olanın Türk-İş yönetimine seçilmesini istediğini söyledi. Meral'in özellikle Tes-İş, Yol-İş, Tek Gıda-İş, Belediye-İş, Türkiye Maden-İş, Orman-İş, Deri-İş, Basın-İş, Ağaç-İş, Denizciler, Türkiye Çimse-İş, Tarım-İş, Tez Koop-İş, Liman-İş, Petrol-İş ve Basisen sendikaları ile görüşmelerinin sürdüğü belirtildi. TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat başkanlığında oluşturulan listede ise Haber-İş Genel Başkanı Cengiz Teke'nin yer alması kesinleşti. Hem Meral'in hem de daha önce aday olacağı belirtilen ancak eleştiriler üzerine çekilen Türk-Metal Genel Başkanı Mustafa Özbek'in başkanlığına karşı çıkan ve başını, genel merkezleri İstanbul'da bulunan sendikaların çektiği grubun da, Polat'ın listesine bir aday verebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Çetin Altun'un da, Polat'ın listesinde yer alabileceği belirtildi.
Listelerine İstanbul grubundan bir aday istediklerini belirten Polat, "Daha iyi bir Türk-İş için yola çıktıklarını, bunu gerçekleştirmek için çabalarının süreceğini" ifade etti. Polat ekibi ise dün saat 15.00'den itibaren Türk Metal Sendikası'nda bir araya gelerek, çıkaracakları liste üzerinde tartıştılar. Zeki Polat'ın liste oluşturmak için Türk Metal, Türk Harb-İş, Şeker-İş, TOLEYİS, Genel Maden-İş, Türkiye Haber-İş, Teksif, Selüloz-İş, Demiryol-İş, Türk Koop-İş, Dok Gemi-İş, Hava-İş ve TÜMTİS sendikaları ile görüşmeleri sürdürdüğü öğrenildi.
Türk-İş'e kimin seçileceğinden çok, "Nasıl bir Türk-İş" tartışmasının öne çıkması gerektiğini belirten Hava-İş, TÜMTİS, Deri-İş, Petrol-İş'in de aralarında olduğu sendikaların genel başkanları da, kendileri gibi düşünen sendikacılara çağrı yaparak dün bir toplantı yaptılar.
Başoğlu basın toplantısı düzenledi
Sağlık-İş Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Başkan Adayı Mustafa Başoğlu, Türk-İş Genel Kurulu'nun "adama iş değil, iş yapacak adama görev vermesini" istedi. Başoğlu düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş'in daha iyi idare edilmesi için hizmete talip olduğunu yineledi. Mustafa Başoğlu, Bayram Meral'in Türk-İş'i iyi yönetemediğini, eğer Meral yeniden kazanırsa bunun kendi tutumumdan değil, muhalefet yaptıklarını söyleyenlerin derlenip toparlanmamasından kaynaklanacağını vurguladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gözler Yeter davasında

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa