Gözler Yeter davasında

Canlı girdiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'nden cenazesi çıkan sendikacı Süleyman Yeter davasının ilk duruşması bugün Sultanahmet Adliyesi'nde.

Gözler Yeter davasında
Polis tarafından gözaltına alınan ve götürüldüğü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi binasında işkenceyle öldürülen Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter davası bugün başlıyor. Birçok sendika ve kitle örgütünün katılım çağrısı yaptığı davaya ilginin yoğun olması bekleniyor. İşkencede boynu kıralarak öldürüldüğü Adli Tıp Otopsi Raporu ile de belgelenen sendikacı Yeter'in, öldürülmesi olayında adı geçen emniyet yetkililerinden bir kısmının terfi ettirildiğine dikkati çeken Yeter'in avukatları, katillerin cezalandırılması için davaya sahip çıkılması gerektiğini belirttiler.
DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak da,Yeter davasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Süleyman Yeter'in vaya bir başkasının işkence edilerek öldürülmesini hiçbir zaman demokratik bir hukuk devleti uygulamasına uygun bulmadıklarını" ifade etti. Bu olayla ilgili gerek valilik, gerekse de İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve Yeter'in polis tarafından öldürüldüğünün artık belgelerle de kanıtlanır hale geldiğini vurgulayan Tokmak, herkesin bu davaya sahip çıkmaya çağırdı. DİSK olarak kendilerine bağlı olan bütün sendikalara yazı gönderdiklerini açıklayan Tokmak, DİSK olarak davaya katılacaklarını söyledi.
Yeter'in devlet binasında bilinçli bir şekilde katledildiğini söyleyen KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de, işçi sınıfının ve emekçilerin çıkarlarından ve geleceğinden korkanların işlediğini söylediği cinayetin tüm boyutlarıyla açığa çıkartılması için herkese görev düştüğünü söyledi.
"KESK MYK olarak olayın takipçisi olduk" diyen Erdem, yarınki davaya da merkezi olarak destek verceklerini açıkladı.
İstanbul Barosu, İHD, ÇHD ve diğer kurumlardan 40 kadar avukatın müdahil taraf olarak katılacağı davaya DİSK, KESK genel merkezlerinin yanı sıra, Türk-İş'e bağlı TÜMTİS ve Hava-İş sendikalarının genel merkezleri de katılım yönünde çağrı yaptılar.
Yeter'in ölümünden sorumlu oldukları gerekçesiyle 16 polis hakkında fezleke hazırlanmış olmasına rağmen sadece Ahmet Okuducu, Mehmet Yutar, Erol Erşan adlı polis memurları hakkında TCK'nın 452/1 ve 243. maddeleri gereğince "Efrada kötü muamele sonucu ölüme sebebiyet vermek" ve "kötü muameleden" dava açıldı. Buna göre 3 sanık, 8 ila 16 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanacaklar.
www.evrensel.net