28 Kasım 1999 03:00

Çinkur işçileri endişeli

Kayseri'de kurulu Çinkur Çinko-Kurşun Metal Sanayi ve Ticaret AŞ'nde, hammadde ve enerji olmadığı gerekçesiyle önceki gün üretim durdu.

Paylaş
Çinkur işçileri endişeli
Kayseri'de kurulu Çinkur Çinko-Kurşun Metal Sanayi ve Ticaret AŞ'nde, hammadde ve enerji olmadığı gerekçesiyle önceki gün üretim durdu. Türk Metal Sendikası üyesi 450 işçi, işyerinin satılacağı ve kıdem tazminatlarının ödenmeyeceği endişesini taşıyorlar. Fabrika önünde toplanarak bekleyen işçiler, üretimin yeniden başlamasını, işyeri satılacaksa tazminatlarının ve diğer alacaklarının eksiksiz olarak ödenmesini istediler.
Türk Metal Sendikası Kayseri Şube Başkanı Vedat Şahin yaptığı açıklamada, Çinkur'un 1 Haziran 1996 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, İranlıların kurduğu Kayseri Maden Metal Ticaret AŞ'ye 14 milyon dolara gerçek değerinin altında satıldığını söyledi. Çinkur'un yeterince işletme sermayesi bulunmaması ve çinko fiyatlarının da düşmesi nedeniyle zora girdiğini belirten Şahin, şunları anlattı: "Önceki yöneticiler, Çinkur'un Özelleştirme İdaresi'ne olan borcunun 3.5-4 milyon dolarlık bölümünü, işletme sermayesinden ödedi. Bu arada, 1997-1998 yıllarında dünya metal borsasında çinko fiyatları çok düştü. Çinkur, tonunu 1450 dolara ürettiği çinkoyu, 900-950 dolara satmak zorunda kaldı. Üretimi devam ettirebilmek için ileriki üretimleri bile sattılar. Bankalardan yüksek faizli krediler kullandılar. Çinkur'u özellikle banka faizleri zora soktu."
Özelleştirme İdaresi'nin, Çinkur'u özelleştirirken işçilerin kıdem tazminatlarını bloke etmediğini de belirten Şahin, "İşçilerin tazminat tutarları 1.5 trilyon lirayı bulmaktadır. Kimse işçilerimizin 20-22 yıllık emeklerini yok sayamaz. Sendika olarak gereken hukuki mücadeleye de başlayacağız. Çinkur'un yeniden üretime geçirilmesini istiyoruz" diye konuştu.
Çinkur yönetimi, üretimin durdurulacağını ve işçilerin bir hafta süreyle yarım ücret alacaklarını, daha sonra da hizmet akitlerinin askıya alınacağını açıklamıştı.
ÖNCEKİ HABER

TCDD küçültülüyor

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa