TCDD küçültülüyor

Demiryol-İş Sendikası Genel Mevzuat Sekreteri Edip Gülnar, Türkiye'de demiryollarının "yeniden yapılanma" adı altında küçültülmeye çalışıldığını belirtti.

TCDD küçültülüyor
Demiryol-İş Sendikası Genel Mevzuat Sekreteri Edip Gülnar, TCDD bünyesindeki 7 ana birimin birleştirme yoluyla 3 birime indirilmesinin planlandığını belirterek, "İşler taşerona devrediliyor. Türkiye'nin en önemli kurumu küçültülüyor" dedi. Gülnar, yaptığı açıklamada, TCDD'de sendika ile taşeronu karşı karşıya getirmek istediklerini belirtti.
Demiryollarının güvenilir ve ekonomik olması nedeniyle dünyada demiryollarına yöneliş olduğunu kaydeden Gülnar, şöyle konuştu: "Oysa Türkiye'de bunun tam tersi yapılıyor. Karayollarına yüzde 95, demiryollarına yüzde 5 pay ayrılıyor? Bu yaklaşımla demiryollarının gelişmesini kim bekleyebilir? Yönetimde söz sahibi olanların, demiryollarının önemi ile ilgili sözlerini ciddiye almak istiyoruz. Ancak uygulamada gördüklerimizle, sözler birbirini tutmuyor."
Kadro daraldı
TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde 1980'li yıllarda 40-45 bin kişinin çalışmasına karşın, bugün çalışan işçi sayısının 20-21 bine düştüğünü belirten Gülnar, "Emeklilerin yerine işçi alınmıyor. Şu an işi çekirdek kadro ile götürüyoruz. Isı merkezi, iaşe merkezi ve kar temizliği işleri taşerona devredildi. TCDD'de sendika ile taşeronu karşı karşıya getirmek istiyorlar" dedi. Demiryol-İş Sendikası Yönetim Kurulu'nun yaklaşık 8 ay kayyumda kalmasının, TCDD üzerinde emeli olanları iştahlandırdığını kaydeden Gülnar, "Hiç kimsenin iştahı kabarmasın. Sendikamız dimdik ayaktadır ve oyun oynanmasına müsaade etmeyecektir" diye konuştu.
Büyük sermaye engelliyor
Demiryollarına yapılacak yatırımların daha çok ülkedeki büyük sermaye gruplarınca engellendiğini savunan Gülnar, şunları söyledi: "Devlet, sermaye sahiplerini teşvik ederek demiryollarının girdilerini üretmesini sağlamalı. Böylece, sermaye sahipleri demiryollarına engel olmayı bırakırlar. Hatta, kendi üretecekleri malzemenin kullanılması için teşvik ederler. Türkiye hem demiryolları alanında ulusal sanayiye kavuşmuş olur hem de demiryolları yaygınlaşır."
www.evrensel.net