27 Kasım 1999 03:00

Madenciler Denizer davasına alınmadı

Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Şemsi Denizer'in, 6 Ağustos akşamı evinin önünde silahlı saldırıya...

Paylaş
Madenciler Denizer davasına alınmadı
Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Şemsi Denizer'in, 6 Ağustos akşamı evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşma öncesi işçiler ve sendikacılar ile Zonguldak Emniyet Müdürü arasında tartışma çıktı.
Şemsi Denizer'in katillerinin bulunmasını isteyen maden işçileri, duruşmaya katılmak üzere sabah saat 9.00'dan itibaren Genel Maden-İş Sendikası (GMİS) önünde toplanarak sloganlar eşliğinde adliye binasına geldiler. Adliye önünde yoğun önlem alan polis, işçileri içeri sokmazken, GMİS Eğitim Sekreteri Ramazan Sarıbaş ile Zonguldak Emniyet Müdürü arasında tartışma yaşandı. Sarısaş, "Bolu Valisi gibi siz de tokatlayın bari bizi" sözleriyle Emniyet Müdürü'ne çıkıştı.
Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, cinayet sanığı Cengiz Balık ile kendisine yardımcı olduğu iddia edilen Engin Girgin katılmazken, davacı avukatları Sadi Acunsan, Murat Ergen ve Yaman Ayözger hazır bulundu.
Mahkeme Başkanı Uğur Akay, sanık Cengiz Balık'ın, Adalet Bakanlığı'na dilekçeyle başvurarak, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle davanın Zonguldak ve Bartın illeri dışına alınmasını istediğini söyledi. Mahkeme Başkanı Akay ayrıca, Mehmet Baş isimli kişinin cinayette ulaşım aracı olarak kullanılan otomobilin kendisine ait olduğunu belirten dilekçeyle mahkemeye başvurduğunu ve otomobilinin kendisine iade edilmesini istediğini, ayrıca Denizer'in avukatlarından Engin Cinmen'in de davada görev almayacağını belirten dilekçeyle mahkemeye başvurduğunu bildirdi.
Adalet Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda gönderilen soruşturma dosyasının bakanlıktan halen gelmediğini belirten Akay, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Aralık 1999 tarihine erteledi.
Duruşmadan sonra açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Çetin Altun, cinayet olayının çözümü için mücadelelerini sürdüreceklerini ve kesinlikle bu olayın peşini bırakmayacaklarını kaydetti. GMİS Eğitim Sekreteri Ramazan Sarıbaş da, sanıkla işlerinin olmadığını, cinayet olayının arkasında bulunanların ortaya çıkarılmasını istediklerini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Hak-İş Genel Kurulu'nda

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa