16 Ağustos 2011 06:21

Paksoy işçileri mücadeleye devam ediyor

Yıllardır biriken ücretlerini alamayan Adana’daki Paksoy işçileri fabrikada yapılacak olan değer tespiti öncesi basın açıklaması yaptı. Paksoy fabrikası önünde bir araya gelen işçilere sendika ve emek örgütleri destek verdi.İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Barut, değer tespitinin adilane

Paksoy işçileri mücadeleye devam ediyor

Paylaş

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Barut, değer tespitinin adilane bir şekilde yapılması gerektiğini aktardı. Paksoy şirketinde onlarca yıl çalıştıklarını ancak haklarını alamadıklarını dile getiren Barut, başta Özbucak mağdurları ve tüm emekçiler adına fabrika önünde toplandıklarını vurguladı. Paksoy firmasının işçiye, kamuya ve piyasaya olan borçlarını ödememe düşüncesi ile bilinçli şekilde iflasa sürüklendiğini söyleyen Barut, “Bu iflasta şikenin olduğu herkesçe bilinmektedir” diye konuştu.

İFLAS ETTİLER AMA SERVETLERİ AZALMADI

Şirket sahiplerinin, hukukun dolambaçlı yollarını kullanarak işçilerin haklarının ödememe yollarını aradıklarını ifade eden Aksoy, şirketin iflasına rağmen Paksoy ailesinin servetinde bir azalma bulunmadığına dikkat çekti. 1951 yılından beri çalışmakta olan Paksoy AŞ’nin herhangi bir arıtma tesisinin bulunmadığının altını çizen Barut, atık yağlar ve kimyasal maddelerin kanalizasyon yolu ile Seyhan nehrine akıtıldığını dile getirdi. Çevre ve insan sağlığı ile açıkça oynandığını söyleyen Barut, Belediye Başkanı ve Adana İl Çevre Orman Bölge Müdürlüğünün göreve davet ettiklerine vurgu yaptı. Hileli iflas yönteminin ilk defa kullanılmadığını aktaran Barut, daha önceki yıllarda da Çukurova tekstil, Özbucak gibi firmalarda aynı şekil hileli iflasların yaşandığını belirtti. Yaşanılan açık adaletsizliğe rağmen yetkililerin ve mahkemelerin bu duruma göz yumduğunu söyleyen Barut, işçilerin hakları üzerinden servetini arttıran patronların tüm malvarlığına el konulması gerektiğinin altını çizdi. Paksoy ve Özbucak işçilerinin maruz kaldığı haksızlık karşısında tüm sendika ve emek örgütlerini birlikte ve dayanışma içerisinde mücadele etmeye davet ettiklerini ifade eden Barut, herkesi bu mücadeleye destek vermeye çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘50 işçinin canı can da 49 işçininki patlıcan mı?’

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa