İHD'den idam kararına tepki

İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Abdullah Öcalan hakkında verilen idam cezasının onaylanmasına tepki göstererek, ölüm cezasına karşı olduklarını açıkladı.

İHD'den idam kararına tepki
İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Abdullah Öcalan hakkında Ankara 2 No'lu DGM tarafından verilen idam cezasının onaylanmasına tepki göstererek, İHD olarak ölüm cezasına karşı olduklarını açıkladı.
Dünyanın neresinde, hangi sistemde, hangi suç için, kimin için verilir, hangi yöntemle uygulanırsa uygulansın ölüm cezasına karşı çıktıklarını hatırlatan Öndül, İHD'nin ölüm cezasını "tasarlanarak işlenmiş bir cinayet olarak nitelendirdiğini" bildirdi.
Türkiye'nin sonuçlara değil, nedenlere eğilmesini isteyen ve bir daha büyük acıların yaşanmaması için 'Ne yapılması gerekir?' sorusunun yanıtını vermek gerektiğini belirten Öndül, "Askerin, polisin ve militanın annelerinin acısı ortak acımızdır. Sesini ve gözyaşlarını içine gömen onbinlerce insanın varlığı tartışmasızdır ve bunlar arasında ayrım ve derecelendirme yapmak yanlıştır" dedi.
Ölüm cezası ve infaz sorununun Türkiye'nin gündeminden çıkarılmasını, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ek 6 No'lu protokolü imzalamasını, 4 ayrı yasada 41 yasa maddesinde yer alan ölüm cezalarını öngören maddelerin kaldırılmasını isteyen Öndül, Başbakan Ecevit'i de "serinkanlı ve sağduyulu" tutumunu sürdürmeye çağırdı.
'Barışı katletme fermanı'
Barış Anneleri İnisiyatifi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada da, Öcalan şahsında, idam kararlarına karşı çıkma çağrısı yapıldı. İdamın barışı katletme fermanı olduğunun söylendiği açıklamada, "İdam, geleceğimizin, özgürlüğümüzün yolunun tıkanması ve karanlığa gömülmek istenmesidir. Çocuklarımızın beyinlerine düşmanlık tohumlarının ekilmesi ve gelecek özgür günlerin sehpaya çekilmesidir" denildi.
Bu arada PSK Genel Sekreteri Kemal Burkay, idam cezalarının kaldırılmasını ve barışın yolunun açılmasını istedi.
www.evrensel.net