26 Kasım 1999 03:00

Ortaçağ adaleti

PKK lideri Öcalan'a Ankara 2 No'lu DGM tarafından verilen ölüm cezası Yargıtay tarafından onaylandı. 5 kişilik Yargıtay heyetinin verdiği onama kararı oybirliğiyle alındı.

Paylaş
Ortaçağ adaleti
PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında Ankara 2 No'lu DGM'ce verilen ölüm cezası kararını inceleyen Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, kararı onadı. DGM'nin Öcalan'a verdiği cezayı, ''usule ve yasalara uygun'' bulan Demirel Tavil başkanlığında Şerif Erol, Süleyman Erkan, Ahmet Şükrü Dağlı, Fatma Yüksel Karadeli'den oluşan Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti, onama kararını oybirliğiyle aldı.
Öcalan'la ilgili karar duruşması, Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurulu'nun toplandığı salonda dün saat 9.15'te başladı. Duruşmaya sanık avukatlarından Niyazi Bulgan, Doğan Erbaş, Hamza Yılmaz ve Aydın Oruç katıldı. Duruşmaya az sayıda şehit ailesi ile müdahil avukat alındı. Duruşmayı çeşitli büyükelçiliklerden çok sayıda temsilci de izledi. Daire Başkanı Demirel Tavil, savunma avukatlarının duruşmaya gelip gelmediğini tespit ettikten sonra temyiz kararını açıkladı. Tavil, Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezası kararının oybirliği ile onandığını belirtti.
Kısa süren duruşmaya TRT ve Anadolu Ajansı dışında gazetecilerin girmesine fiilen izin verilmedi. Gazeteciler iki noktada kimlik kontrolü yapılarak Yargıtay binasına alındılar. 100 kadar gazeteci yarım saat duruşma salonunun kapısında bekletildi. Gazeteciler salona girdiğinde kararın açıklandığı ve heyetin yerini terk ettiği gözlendi. Buna, dışarıda kalan gazeteciler tepki gösterdiler. Bu sırada bir şehit ailesi sanık avukatlarına küfür ederek saldırmak istedi, ancak bu saldırı polislerin müdahalesiyle engellendi. Sanık avukatları polis eşliğinde Yargıtay'dan çıkarıldı. Öcalan'a verilen ölüm cezasının gerekçeli kararı ve dava dosyaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili dokümanı yasal süreç gereği, kararın infazı için Ankara DGM Başsavcılığı'na gönderecek.
Karar AİHM'e gidiyor
Öcalan'ın avukatlarından Niyazi Bulgan, Yargıtay'dan bekledikleri bir kararın çıktığını, gerekçeli kararın ellerine ulaşması durumunda önce karar düzeltme yoluna gideceklerini, bunun için yasal 15 günlük sürelerinin bulunduğunu vurguladı. Bulgan, en kısa sürede (bugün ya da yarın) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne başvuracaklarını, önce tedbir ardından da esasa ilişkin AİHM'e gideceklerini ve AİHM'den tedbir yönünde beklentilerinin olduğunu söyledi.
Öcalan'ın maketini astılar
Karar öncesinde, Yargıtay binası çevresinde, sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. Şehit aileleri "Şehitlerimiz adalet bekliyor", "Sayın Başbakan Ecevit, katil Apo'nun asılmasına sizin aceleniz yokmuş, ama şehit ailelerinin acelesi var" ibareli dövizler taşıdı. Bu arada, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk de binadan çıkarak, güvenlik önlemlerini takip etti.
Yargıtay'ın onama kararının dışarıya ulaşması alkışlarla karşılandı. MHP'li birkaç provokatör, Yargıtay binası önündeki ağaca Öcalan'ın fotoğraflarının yer aldığı bir maketi astı ve daha sonra da maketi ateşe verdi. Bu arada sık sık "Şerefsiz ölecek, şehitler gülecek", "Yaşasın Türk adeleti", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atıldı.
Müdahil avukatlardan Mehmet Emin Bağcı, AİHM'i tanımadıklarını söyledi. Bağcı, Öcalan'ın yakalanmasının DSP'yi birinci, MHP'yi de ikinci parti yaptığını ifade ederek, Meclis'in ölüm cezasını onamasını ve Cumhurbaşkanı Demirel'in de adaletin verdiği kararı yerine getirmesini istedi. "Şehit aileleri", Başbakan Ecevit'ten ölüm cezasının Meclis'ten çıkmasını istemek için Başbakanlık binası önüne gitmeye çalıştı, ancak polis izin vermedi. Bunun üzerine sayıları 200'ü bulan şehit aileleri Keçiören Belediyesi'ne ait bir minibüste çalınan "Ölürüm Türkiyem" adlı şarkı eşliğinde Anıtkabir'e kadar yürüdü.
Avukatlar İmralı'ya gitti
Onama kararının hemen ardından Ankara'daki duruşmaya gelmeyen sanık avukatları İmralı Adası'na gittiler. Sanık avukatları İrfan Dündar, Ahmet Avşar, Kemal Bilgiç ile Songül Bilgiç, Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı'nda işlemlerinin tamamlanmasının ardından geniş güvenlik önlemleri altında, GEMPORT Limanı'na geldiler. Sanık avukatları, "İmralı 9" kosteriyle Ada'ya hareket ettiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Antalya'da yedi oyun sahne alacak

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Batı'da bizi kim besleyecek, bunun kavgası var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa