TYS'den Baykurt'a

   doğum günü armağanı

TYS'den Baykurt'a doğum günü armağanı
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), kısa bir süre önce vefat eden eğitimci ve Yazar Fakir Baykurt'un 70. yaşını önceki gece gerçekleştirdiği bir törenle kutladı.
Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda gerçekleştirilen gecede, Ersan Uysal'ın yazdığı, Baykurt'un yaşamından bazı kesitleri konu alan senaryo, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve Şehir Tiyatroları sanatçılarınca seslendirildi.
Gecede bir konuşma gerçekleştiren Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş, Fakir Baykurt'un aralarında olduğunu kaydederken; Osman Şahin, Baykurt'un Anadolu'nun bütün insanlarının başlarını kaldırması için uğraştığını ifade etti. Gecede, Konur Ertop, Vedat Günyol ve Adnan Özyalçıner de birer konuşma gerçekleştirdiler.
Geceye konuşmacıların yanı sıra Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Ufuk Uras, Emeğin Partisi Genel Başkanı A. Levent Tüzel, gazetemiz yazarlarından Şair Gülsüm Cengiz, Şair-Yazar Güngör Gençay da katıldı.
Gecede, Baykurt'la, eğitim konusunda yapılan röportaj eşliğinde sunulan dia gösterisinin ardından, sanatçı Sadık Gürbüz tarafından bir konser verildi.
www.evrensel.net