Fransız çiftçilerinin önderi Seattle'da

Dünya Ticaret Örgütü (WTO)'nün 30 Kasım'da başlayacak "Milenyum Round" toplantısı, sadece hükümetler ve sermaye çevrelerinin değil...

Fransız çiftçilerinin önderi Seattle'da
Dünya Ticaret Örgütü (WTO)'nün 30 Kasım'da başlayacak "Milenyum Round" toplantısı, sadece hükümetler ve sermaye çevrelerinin değil, işçi ve emekçilerin de ilgisini çekiyor. Fransa'daki hayvan yetiştiricilerinin McDonald's şirketine karşı mücadelesine önderlik eden Jose Bove, toplantının yapılacağı Kanada'nın Seattle kentinde gerçekleştirilecek protesto eylemlerine katılmak üzere yola çıktı. Fransa'nın güneyinden bir koyun yetiştiricisi olan Bove, WTO toplantısına katılacak olan Fransız temsilcilerden, Amerikan hegemonyasına karşı çıkmalarını talep edecek.
'Ulusal egemenlik korunsun'
Geçtiğimiz ağustos ayında, Millau şehrindeki McDonald's lokantasının yıkılmasına öncülük eden Bove, "Amerikalılar dünyayı yoksullaştırmak için serbest ticaret sloganını kullanıyorlar. Küçük bir çiftçi olarak ilk talebim, Fransa'nın gıda alanında ulusal egemenliğini koruması olacak" diye konuştu. Bove, kalabalık bir çiftçi grubu tarafından Seattle'a uğurlandı.
Bu arada, WTO zirvesinde Avrupa Birliği'ni temsil edecek olan Fransız sosyal demokrat Pascal Lamy, Bove'yi eleştirdi. Lamy, "Dünyada yoksulluğun nedeninin serbest ticaret şeytanı olduğuna katılmıyorum. Üstelik bunları bir sosyalist olarak söylüyorum" diye konuştu. Bove ise, Lamy'ye yanıt olarak, "Bu adam hiçbir şey anlamıyor. ABD'nin dayattığı her şeyi kabul etmeye hazır" dedi.
Sanatçılardan ABD'ye tavır
Seattle zirvesinde, Fransa'nın ABD'ye karşı sert bir çıkış yapması bekleniyor. Buna göre Fransa, özellikle AB tarım sübvansiyonları ve sinema-televizyon sektörünün "serbest piyasa" kurallarından korunmasını isteyecek. Bu talebi destekleyen 23 ülkeden sinemacılar da, ABD'nin sanatı "serbestleştirme" dayatmasına karşı çıktılar.
Bu arada, Fransa'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 73'ünün "küreselleşme demokrasiyi tehdit ediyor" görüşünü desteklediğini ortaya koydu. Aynı araştırmaya göre, yüzde 70'lik bir kesim de ABD'ye güvenmiyor.
Önümüzdeki pazartesi günü Seattle'da başlayacak olan protesto eylemlerine, dünya çapında 1200'den fazla sendika ve kitle örgütü katılacak.
www.evrensel.net