Fotoğraf: AA

Fransa NATO'da söz hakkı istedi

Fransa Genelkurmay Başkanı Jean-Pierre Kelche, NATO'nun sadece ABD komutasında kalmasını istemediklerini dile getirdi.

Fransa NATO'da söz hakkı istedi
Fransa Genelkurmay Başkanı Jean-Pierre Kelche, ülkesinin "NATO'yu bölmeye çalıştığı" suçlamalarını reddederek, İttifak'ın, "Avrupa güvenliğine yönelik tehditlere karşı en önemli siper" olmayı sürdürdüğünü söyledi. Kelche, buna rağmen Avrupa'nın, stratejik kararlarda söz sahibi olmak ve NATO liderliğini Amerika ile paylaşabilmek istediğini dile getirdi.
ABD'ye eleştiriler
Washington'dan gelen suçlamalara yanıt veren General Kelche, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) gibi örgütlenmelerin, NATO ile işbirliğinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı. Kelche, ABD'yi de eleştirerek, "Hem Avrupalı NATO üyelerinden kıtayı savunmak için daha fazla yük altına girmelerini istiyorlar hem de buna rağmen İtitfak'ın Amerikan liderliğinde kalmasında ısrar ediyorlar" dedi. Genelkurmay Başkanı Kelche, sözlerine şöyle devam etti: "Bazı Amerikan Kongresi üyeleri, stratejik işlevleri ABD'nin üstlenmesini, aşağıdaki Avrupalıların ise askerleri sağlamasını istiyor. Ama eğer Avrupa özerk bir operasyon yürütme yeteneğine kavuşmak istiyorsa, yeteneklerini stratejik düzeye kadar çıkarabilmelidir."
İngiltere'nin "Amerikan bakış açısı"nı değiştirebilecek bir ülke olduğunu söyleyen Kelche, İngiliz hükümetine hitaben, "Amerikalı dostlarınıza, çabamızın onlara karşı olmadığını açıklamanız önemlidir" diye konuştu.
'En büyük ekonomik güç'
İngiltere ve Fransa'nın "iyi bir işbirliği" içinde olduğunu söyleyen Kelche, İngiliz etinin Fransa'ya sokulmaması ile alevlenen "et savaşı"nın geçici bir sorun olduğunu belirtti. "Oysa ki Avrupa savunması konusu kalıcıdır. Siyaset alanındaki başarılarımızı savunma alanında da göstermeliyiz" diyen general, İngiltere'nin Avrupa Ortak Para Birimi'ne katılması ile "her şeyin yoluna gireceğini" dile getirdi.
General Kelche'nin, AB ile NATO'nun nasıl işbirliği yapacağı konusunda bir yorum yapmaması dikkat çekti. Kelche, "dünyanın en büyük ekonomik gücü" olarak tanımladığı AB'nin, orta vadede, ABD ile birlikte ya da ondan bağımsız olarak, krizlere müdahale etme yeteneğine kavuşması gerektiğini kaydetti.
ABD'ye sorular
Fransız general, konuşmasında, Washington'un ulusal bir füze savunma kalkanı kurma planına da değindi. "Bu proje mevcut durumu istikrarsızlaştırıyor" diyen Kelche, 1972 tarihli Anti-Balistik Füze Anlaşması'nın sorgulanmasının, silahlanma yarışını yeniden başlatacağını söyleyerek uyarıda bulundu. "ABD'ye karşı potansiyel saldırgan olanlar kimler? Haydut devletler neden caydırma yolu ile ikna edilmesin?" diye soran Fransa Genelkurmay Başkanı, sözlerini "Bu sistem, dünyanın istikrarsız bölgelerinde yeni bir silahlanma yarışı riski doğurur. Konunun sessizce ve acele kararlar alınmadan değerlendirilmesini istiyoruz. Çünkü bu, bütün dünyayı ilgilendiriyor" diyerek bitirdi.
Öte yandan, İngiliz hükümeti, AB'nin askeri kapasitesinin artırılmasının NATO'ya zarar vermeyeceği konusunda Amerika'ya güvence verdi.
Avrupa ordusu projesi
Hükümet, Avrupa'nın NATO'ya alternatif aramadığını, tek istediklerinin, düşük düzeyli güvenlik sorunları ile kendi başlarına ilgilenebilmek için yeteneklerini artırmak olduğunu açıkladı. Savunma gibi temel konuların NATO'nun sorumluluğunda kalacağını bildiren İngiliz yetkililer, bir Avrupa ordusu projesinin gündemde olduğunu yalanladılar. Yarın Londra'da bir araya gelecek olan İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, Avrupa savunma kimliği konusundaki tartışmaları netliğe kavuşturması bekleniyor. Yetkililer, iki liderin hedefinin, 12 Aralık'ta Helsinki'de yapılacak olan Avrupa Birliği zirvesinde, tüm AB üyelerini kendi güvenlik politikalarına kazanmak olduğunu belirtiyor. BM Güvenlik Konseyi'ne kalıcı üye olan iki Avrupalı ülke, aynı zamanda, sınır ötesi askeri harekât düzenleme kapasitesine sahip.
www.evrensel.net