22 Kasım 1999 03:00

Kıbrıs trafiğine Ankara'da devam

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İstanbul'da Denktaş ve Klerides ile yaptığı görüşmelerin ardından, bugün Ankara'da Türk yetkilileri ile bir araya gelecek.

Paylaş
Kıbrıs trafiğine Ankara'da devam
AGİT Zirvesi'ne katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İstanbul'da KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşmelerin ardından, bugün Ankara'da Türk yetkilileri ile bir araya gelecek.
Annan, Ankara'da 3 Aralık'ta New York'ta iki toplum lideri arasında başlayacak olan "dolaylı" görüşmeler üzerinde duracak.
Kofi Annan, pazartesi sabahı ilk olarak Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulunduktan sonra Başbakan Bülent Ecevit ile bir görüşme yapacak. Ankara'daki BM binasını ziyaret edecek olan Annan, öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir görüşme yapacak. Görüşmenin ardından Demirel ile Annan bir çalışma yemeğinde de bir araya gelecek. Öğleden sonra TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ile bir görüşme yapacak olan Annan, temasları sonunda bir basın toplantısı düzenleyecek.
New York'a hazırlık
Ankara'daki görüşmelerde ağırlık, Kıbrıs'taki iki toplum lideri arasında 3 Aralık'ta New York'ta başlayacak olan "dolaylı" görüşmeler konusuna verilecek. Kıbrıs'ta ABD ve BM planı çerçevesinde bir "çözüm" bulunmasının zemin hazırlamaya yönelik New York görüşmelerinin başlaması, sadece Kıbrıs sorunu açısından değil, Türkiye'nin adaylığının ele alınacağı 10-11 Aralık'taki Helsinki Zirvesi açısından da önemli sayılıyor. AGİT Zirvesi'ne katılan Rum tarafı lideri Glafkos Klerides ve zirvenin son gününde İstanbul'da temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın İstanbul'da yaptıkları açıklamalar, New York'ta ilerlemenin sağlanmasının hiç de kolay olmayacağını ortaya koydu. Uluslararası anlaşmaların egemenliği iki topluma değil, Kıbrıs devletine verdiğini vurgulayan Klerides, Kıbrıs'ta bir konferedasyonun kurulması yolundaki Türk önerisine karşı çıktı. Buna karşın, çözüm için konfederasyonu öneren Denktaş, Türk halkının eşit statüye sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca AGİT toplantıları sürecinde imzalanan Bakü-Ceyhan anlaşması ile Kıbrıs görüşmeleri arasında da eşzamanlı gelişen bir paralellik kuruluyor.
Bakü-Ceyhan'ın imzalanması konusunda Türkiye ile birlikte davranan ABD'nin, bunun karşılığında Kıbrıs'ta kendisinin istediği adımları atmasını istediği değerlendirmeleri yapılıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Direne direne kazanacağız

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa