'Gişecilere verilen ceza hukuka aykırı'

Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, 43 gişe memuruna verilen 6 milyar 489 milyon liralık para cezasının hukuki bir yanının bulunmadığını bildirdi.

'Gişecilere verilen ceza hukuka aykırı'
Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, 6 Mart 1999 tarihinde işbırakan 43 gişe memuruna, İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce verilen 6 milyar 489 milyon liralık para cezasının hukuki bir yanının bulunmadığını bildirdi.
Yaptığı yazılı açıklamada, 43 gişe memurunun yüzbinlerce kamu emekçisi gibi işbıraktığını ifade eden Faydalı, onaylanan uluslararası sözleşmelerden dolayı kamu çalışanlarının grev yapma haklarının bulunduğunu hatırlattı. Gişe memurlarının eyleminin, kamu çalışanlarının sendika kurma haklarını kısıtlayan, toplusözleşme ve grev yapma haklarını ortadan kaldıran "Kamu Görevlileri Sendika Yasası"na karşı ve işyeri koşulları ile özlük haklarına yönelik olduğunu hatırlatan Cengiz Faydalı, memurların saymakla bitmeyen sorunları olduğunu kaydetti. Faydalı, verilen para cezasının demokratik hakları kullananlara gözdağı amaçlı olarak verildiğini vurgulayarak, İstanbul'un bir bölgesinde AGİT Zirvesi'nde "insan haklarıyla" ilgili taahhütlerde bulunulurken, sözleşmeler imzalanırken, örgütlenme haklarını kullanan gişe çalışanlarına ceza verilmesinin çifte standart olduğuna dikkat çekti.
www.evrensel.net