20 Kasım 1999 03:00

DYP'de parti içi hesaplaşma günü

Uzun süredir yanyana gelmeyen Köksal Toptan ve Çiller, bugün yapılacak DYP'nin 6 Olağan Büyük Kongresi'nde kozlarını paylaşacak.

Paylaş
DYP'de parti içi hesaplaşma günü
Doğru Yol Partisi (DYP)'nin 6'ıncı Olağan Büyük Kongresi bugün Atatürk Spor Salonu'nda yapılacak. Kongrede genel başkanlık için DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e karşı 6 aday yarışacak. Kongrede Tansu Çiller'in en güçlü rakibi DYP Bartın eski Milletvekili Köksal Toptan olacak. Bu iki adayın dışında Servet Harputoğlu, İsmet Seteroğlu, Giray Balcı, Nurullah Aydın ve Mehmet Dülger de genel başkanlık için yarışacak.
Kongrede ayrıca Genel İdare Kurulu, Merkez Karar Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı'nın seçimleri yapılacak. Kongrede genel başkanlık dışında en önemli çekişmelerden birisi de DYP'nin 40 kişiden oluşan en yüksek organı Genel İdare Kurulu (GİK) için yaşanacak. GİK için Çiller ile Köksal Toptan'ın ayrı listeler çıkaracağı, diğer adayların GİK için liste çıkarmayacağı öğrenildi. Kongreye katılacak 1287 delegenin 1060'ını illerden seçilmiş olanların oluşturması ve il kongrelerinin 72'sini de Çiller taraftarlarının kazanması; Çiller'in kazanmasına kesin gözüyle bakıldığı yorumlarına neden oldu.
DYP'li 80 il başkanı yaptıkları değerlendirme toplantılarının sonucunu dün Ankara Oteli'nde açıkladı. DYP'li 75 il başkanı, 'Çiller'e destek deklerasyonu'na imza atarken, Rize, Şanlıurfa, Denizli, Aydın ve Bartın il başkanları muhalif kanatlarda yer aldı. Ayrıca Çiller'e destek veren bu 75 il'den Kocaeli, Isparta ve Erzincan'ın şimdiki yönetimin kazanamayacağının anlaşılması üzerine il kongrelerini yapamaması nedeniyle büyük kongreye delege gönderememesi dikkat çekti.
DYP Genel Merkezi dün oldukça hareketli bir gün yaşadı. Delegelere içinde 7 ciltlik 'İkinci Demokrasi Programı', 'Çalışma Raporları' ve Çiller'e övgülerle dolu 'TIME dergisi'nin bulunduğu deri çantalar dağıtıldı. Genel başkan adaylarının çoğunun son çalışmalarını kendi bürolarında sürdürmesi dikkat çekti. Delegeler kongre öncesi Ankara'nın en lüks otellerinden ağırlandı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hükümet işkenceciyi korudu

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa