Kolombiya'da şiddetli çatışmalar

Kolombiya'da diktatörlüğe karşı silahlı mücadele veren gerillalar ile devlet güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Kolombiya'da şiddetli çatışmalar
Kolombiya'da diktatörlüğe karşı silahlı mücadele veren gerillalar ile devlet güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) ordu ve polis birliklerine yönelik saldırılarında 96 kişinin öldüğü açıklandı. Yerel kaynaklar, saldırılarda çok sayıda asker, polis ve özel timin öldüğünü belirtirken, ordu, ölenlerinin 86'sının gerilla, 10'unun ise güvenlik gücü olduğunu öne sürdü. Ordu açıklamasında, hafta sonunda hükümetle barış görüşmelerine yeniden başlaması beklenen FARC'ın, bu çatışmada en ağır yenilgilerinden birini aldığı iddia edildi.
Hedef CIA'nın kontraları
Kolombiyalı general Fernando Tapias, gerillaların amacının, ülkenin doğusundaki Guainia eyaleti başkenti Puerto Inirida'yı ele geçirmek olduğunu söyledikten sonra, çarşamba günü, içinde 25 gerilla bulunan bir hücumbotu batırdıklarını öne sürdü. Çıkan çatışma sırasında 7 polis ve bir denizcinin öldüğünü, 20'sinin ise yaralandığını açıklayan Tapias, nehir boyunda çatışmaların devam ettiğini açıkladı.
Puerto Inirida'nın polis şefi Isaac Betancur ise, şehrin ele geçirilmesine izin vermeyeceklerini ve kendilerini savunacaklarını söyledi.
Puerto Inirida, ABD kontraları Özel Kuvvetler tarafından eğitim bölgesi olarak kullanılıyor. CIA danışmanları, bugüne dek bölgede 100 polis ve 500 denizciye kontra savaş eğitimi verdi. Bu özel birlik, yüksek hızda hareket eden silahlı hücumbotlar kullanıyor.
13 şehir merkezine saldırı
Eyalete yönelik gerilla saldırısının püskürtüldüğü iddia edilirken, FARC birlikleri, aynı gün ülkenin orta ve batı kesimlerindeki 13 şehir merkezine daha saldırdı.
Bu saldırılarda çok sayıda polis ve asker öldürülürken, bazı karakollar ele geçirildi ve esirler alındı. Esir alınan polislerin, daha sonra iyiniyet gösterisi olarak serbest bırakıldığı açıklandı.
FARC ile devlet güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Andres Pastrana hükümeti ile gerillalar arasındaki müzakereler de devam etti. FARC'ın elinde bulunan San Vicente del Caguan bölgesine gelen altı hükümet temsilcisi, üç FARC komutanıyla görüştü.
www.evrensel.net