Fotoğraf: AA

Rus basını: İpler koptu

AGİT zirvesinin ilk gününe dün geniş biçimde yer veren Rus basını, "Artık Rusya-Batı ilişkilerinde İstanbul öncesi ve İstanbul sonrası var" yorumunu yaptı.

Rus basını: İpler koptu
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İstanbul zirvesinin ilk gününe dün geniş biçimde yer veren Rus basını, "Artık Rusya-Batı ilişkilerinde İstanbul öncesi ve İstanbul sonrası var" yorumunu yaptı.
'Çizmeyi aştılar'
Ülkenin önde gelen gazetelerinden İzvestiya'da dün manşetten "Türk Marşı" başlığı ile verilen haberde, "Çağdaş Rusya'nın İstanbul'daki durumu gıpta edilmeyecek bir şekilde idi. Rusya yargılandı" görüşüne yer verildi. Rusya'ya hakaret edildiğini, Rusya'nın yaralandığını ve Rusya'nın aşağılandığını yazan gazetede, "İstanbul'da ölçü aşıldı. Dünkü gelişmelerin, Rusya ve Batı'yı 15 yıl önceki Soğuk Savaş'ın karanlık dönemine yuvarlaması olasılığı var" denildi.
Kederli sonuçlar
Gazete ayrıca, "Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana Rusya ve Batı hiç bir zaman birbirlerine karşı bu kadar uzak olmamışlardı" görüşüne de yer verdi. Gazetenin görüşleri şöyle devam etti: "Uluslararası politika şimde yeni bir duruma geçebilir: İstanbul'dan önce ve İstanbul'dan sonra. Batı'nın Rusya'ya karşı politika değiştirmesi tehlikeler barındırıyor. Artık şu kesin ki, İstanbul sendromu bundan sonra hem Rusya'nın hem de Batı'nın başlarının üzerinde asılı duracak. Rusya ile ilişkileri dondurma politikası, Avrupa halklar ailesinden dışlanması, kederli sonuçlara yol açabilir."
'Artık AGİT'e de karşıyız'
Novi İzvestiya gazetesi de, Avrupa'da genişleyen ve güçlenen NATO'ya karşı Rusya'nın bundan beş yıl öncesinden itibaren, Avrupa güvenlik sisteminde AGİT'i ön plana çıkarmaya çalıştığını anımsatarak, "İstanbul ile birlikte, Rusya'nın bu ümidi de suya düştü" görüşünü savundu. Gazetede şu görüşlere yer verildi:
"Rusya, NATO'ya karşı ağırlık olarak AGİT'i görüyordu. Dün ise NATO'ya karşı kullanabileceği bir yapı olarak gördüğü AGİT'te karşı kendisini savunmak zorunda kaldı. Artık Rusya'da akademisyenler, AGİT'i de Rusya karşıtı bir yapı olarak görüyorlar."
Moskovski Komsomolets gazetesi de, Rusya'nın gücünü temsilen kullanılan geleneksel "Rus Ayısı" ifadesi yerine "zayıf ayı" ifadesini kullandı ve "Rusya İstanbul Zirvesi'nde avcı köpeği sürüsü tarafından kovalanan zayıf bir ayıya benziyordu" yorumunu yaptı.
www.evrensel.net