19 Kasım 1999 03:00

BAV operasyonu politik

Adnan Hocacılar olarak bilinen Bilim Araştırma Vakfı'na (BAV) yönelik polis operasyonunun perde arkasında politik nedenler yer alıyor.

Paylaş
BAV operasyonu politik
Kamuoyunda "Adnan Hocacılar" olarak bilinen Bilim Araştırma Vakfı (BAV) üyelerine yönelik operasyonun perde arkasında kendilerini bugüne kadar destekleyen politik çevrelerin bulunduğu bildirildi. Emniyet açıklamasında da "bazı politikacılar, basın mensupları, zengin işadamları ve bürokratlara yönelik şantaj kampanyası" gruba yönelik operasyonların gerekçesi olarak gösterildi. Ancak, şantaj nedeni ilişkilerin içeriği hakkında bilgi verilmedi. Bunun yanı sıra "şantaj"ın karşılıklı ilişkilerin sonucunda ortaya çıkabileceği de gözden uzak tutulmaya çalışılıyor.
İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları ve İstanbul DGM'den alınan arama kararına istinaden, 12 Kasım 1999 günü kamuoyunda "Adnan Hocacılar" olarak bilinen gruba yönelik 48 ayrı ekip ve 200 polisin katılımıyla aynı anda operasyonlar gerçekleştirildi.
Bu operasyonlar kapsamında, grup lideri Adnan Oktar ile çeşitli adli makamlarca aranan 2 kişinin de aralarında bulunduğu 85 grup üyesi, 4422 sayılı "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'na muhalefet ettikleri" gerekçesiyle gözaltına alındı.
El konulan malzemeler
Yakalanan bu kişilerle birlikte, bir kısmının süresi geçmiş çeşitli çap ve markada 24 adet taşıma ve bulundurma ruhsatlı tabanca, 1 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet ruhsatsız av tüfeği, 35 adet şarjör, 468 adet çeşitli çapta fişek, 230 adet av tüfeği fişeği, 1 adet el telsizi, 14 adet lap-top bilgisayar, 18 adet bilgisayar diski, 8 adet kamera, 5 adet fotoğraf makinesi, 2 adet gizli kamera, 1 adet disket silme cihazı ve 9 adet cep telefonuna el konuldu.
Bu kişilerden ayrıca, çok sayıda telefon görüşme dökümleri, bilgisayar disketleri, CD'leri ile video ve teyp kasetleri, 4 adet databank, hedef olarak seçtikleri bazı politikacılar, basın mensupları, zengin işadamları ve bürokratlarla ilgili olarak takip, tarassut (Gözleme, gözetleme ve dikkatle bakma) ve yasal olmayan yollardan elde edilen telefon görüşme detayları, bilgi, belge ve dokümanlar, siyasi bir partiye ait milletvekili listeleri ve telefon numaraları, çok sayıda tapu belgesi, sahiplerinin ve hissedarlarının örgüt üyeleri olduğu anlaşılan şirketlere ait kaşe ve belgeler, 4 adet yüksek model ve markada oto, 1 milyar 45 milyon Türk Lirası, 58 bin 884 ABD Doları, 35 bin 150 Alman Markı, çok sayıda hisse senedi ve tahvil de elde edildi.
Babuna kampanyası
Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, "Örgüt" olarak nitelendirdiği yapılanmanın, lösemi hastası Dr. Oktar Babuna için açılan kampanyayla ilgisinin hem kendilerince, hem de maliye yetkililerince araştırıldığını ifade etti. Saçan, incelemenin, kampanya çerçevesinde toplanan yaklaşık 2.5 trilyon liranın örgüte gittiğine dair bulgular üzerinde yoğunlaştığını söyledi.
Saçan, gazetecilerin "Bu durumda Oktar Babuna'yı neden gözaltına almadınız?" şeklindeki sorusunu ise "Oktar Babuna, olayın kahramanı. İşi esas organize eden kişi olan kardeşi Tuğba Babuna bunlarla birlikte. O da vakıf üyesi ve Kandilli'deki evlerden birinde yakalandı" diye yanıtladı.
Şantaj hazırlığı
Adil Serdar Saçan, örgüt üyelerinin, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener, DYP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar gibi birçok siyasi ve aralarında Fatih Altaylı ile Savaş Ay'ın da bulunduğu bazı gazetecilere şantaj yapma hazırlığı içinde olduğunun belirlendiğini kaydetti.
Saçan, piyasadan porno CD'ler alan örgüt üyelerinin, bunların üzerine bilgisayar ortamında şantaj yapacakları kişinin görüntüsünü bindirerek fotomontaj yaptıklarını ve şantajlarda bu görüntülerin kullanıldığını bildirdi.
Emniyet açıklamasının son bölümünde, operasyonlara aralıksız olarak devam edildiği vurgulandı. Operasyonlar kapsamında, Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Bahadır Güven'in de yakalanmasına çalışıldığı kaydedildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tanelerin ekonomi politiği!

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa