19 Kasım 1999 03:00

Ceplere suç duyurusu

Başbakanlık Teftiş Kurulu, deprem sonrası iletişim aksaklıklarının sorumlularını incelediği soruşturma sonunda bazı bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Paylaş
Ceplere suç duyurusu
Başbakanlık Teftiş Kurulu, Türk Telekom ve GSM operatörlerinin deprem sonrası iletişim aksaklıklarındaki sorumluluklarını incelemek üzere Başbakan Bülent Ecevit'in talimatıyla başlattığı soruşturmanın sonunda Ulaştırma Bakanlığı'ndaki bazı üst düzey bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunacak.
TBMM KİT Komisyonu'na ulaşan bilgilere göre, Başbakanlık Teftiş Kurulu, KİT Komisyonu'nda Telekom'la ilgili elde edilen yeni verileri, altkomisyon raporlarını ve bürokrat tanıklıklarını soruşturması kapsamında değerlendirmeye karar verdi. Bu nedenle deprem sonrasında GSM şebekelerinde meydana gelen aksaklıkların yapısal nedenlerini araştırmakla görevlendirilen Kurul, raporunu Başbakan Ecevit'in onayına sunmayı bir süre geciktirdi. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporunda Ulaştırma Bakanlığı üst düzey bürokratları hakkında suç duyurusunda bulunmayı şimdiden kararlaştırdığı, kararın KİT Komisyonu'ndaki bulgular ışığında gözden geçirileceği öğrenildi.
Başbakanlık Teftiş Kurulu, GSM operatörleri ve Türk Telekom'un iletişim yetersizliklerindeki sorumluluklarını araştırırken bu kuruluşların kimi yükümlülüklerin yerine getirilmediğini saptadı. GSM şebekelerinde aşırı abone kaydı nedeniyle kilitlenme sorunu yaşandığını belirleyen Teftiş Kurulu, sistemin, toplam 8 milyon abonenin yükünü kaldıramadığı sonucuna vardı. Kurul, raporunda GSM sistemleri için önce 400 bin abonenin öngörüldüğünü, ancak 1997'deki lisans devri sözleşmesinden sonra bu limitin operatörler yararına kaldırıldığı ve aksaklıklar yaşanmaya başlandığını saptadı.
ÖNCEKİ HABER

Bakır tesisleri özelleştiriliyor

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa