18 Kasım 1999 22:00

Bakır tesisleri özelleştiriliyor

Türkiye'nin tek bakır üreticisi olan ve 5 yıldır üretim yaptırılmayan Murgul İşletmeleri Sülfürik Asit ve Bakır İzabe Tesisleri'nin satışı kararlaştırıldı.

Paylaş
Bakır tesisleri özelleştiriliyor
Türkiye'nin tek bakır üreticisi konumundaki Karadeniz Bakır İşletmeleri (KBİ) Genel Müdürlüğü, 1951 yılında kurulan, ancak özelleştirme uygulamaları sonucunda son 5 yıldan bu yana üretim yaptırılmayan Murgul İşletmeleri Sülfürik Asit ve Bakır İzabe Tesisleri'nin satışı kararlaştırıldı.
Söz konusu satış işlemleri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)'nca görevlendirilen KBİ, Murgul İşletmeleri'nin satışına yönelik ihalede, firma tekliflerini 23 Kasım tarihinde alacak.
KBİ'nin satışa konu olan Murgul Tesisleri'nin satış kapsamında çeşitli ambarlar, kullanılamayan çok sayıda yedek parça ve teknolojik malzemeler de bulunuyor. Satıştan elde edilecek gelir, KBİ aracılığı ile ÖİB'ye aktarılacak.
Bu arada, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2000 yılı özelleştirme programına aldığı KBİ'nin "blok" satışı çalışmalarına yönelik altyapı hazırlıkları da sürdürülüyor. 2000 yılı içinde ÖİB tarafından belirlenecek bir takvim içinde satışa sunulacak olan KBİ'nin satışından elde edilecek bedel ise ilan aşamasında belirlenecek. Yaklaşık 120 bin ton olan yurtiçi bakır üretiminin yaklaşık 35 ile 40 bin tonluk bölümünü karşılayan KBİ'nin, en önemli tesisleri arasında Samsun İşletmeleri bulunuyor.
ÖNCEKİ HABER

Mimar ve mühendisler

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa