İşten atılan işçiler açlık grevinde

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işten atılan işçiler açlık grevine başladı. 5 Kasım günü işine son verilen 280 işçiden 40'ı önceki gün açlık grevine başladı.

İşten atılan işçiler açlık grevinde
Ali Karadağ
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işten atılan işçiler açlık grevine başladı. 5 Kasım günü işine son verilen 280 işçiden 40'ı önceki gün açlık grevine başladı. Açlık grevini sürdürdükleri evin duvarlarına taleplerini belirten dövizler asan işçiler daha sonra örgütlü oldukları Belediye-İş Sendikası'na giderek açlık grevini burada sürdürüyorlar.
Belediye-İş'in kendilerine sahip çıkmaması üzerine açlık grevine arkadaşlarının evinde başladıklarını belirten işçiler, daha sonra Beldiye-İş Mersin Şubesi'ne giderek oturma eylemi yaptıktan sonra açlık grevini de burada sürdürme kararı aldılar.
İşçiler, kitle örgütlerinin, sendikaların, siyasi partilerin ve basının da kendilerine sahip çıkmadığını kaydettiler. Birçok siyasi partiyi ziyaret ettiklerini belirten işçiler, "Hepsi bize destek verdiğini söyledi ama hiçbiri yanımızda değil" dediler.
Belediye-İş Sendikası'nın kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösteren işçiler, Şube Başkanı için "Satılmış Ali Sönmez, nerdesin" sözleri ile tepkilerini dile getirdiler.
İşçiler seçimden önceki vaatlerini unutan belediye başkanına da tepki göstererek, "Vaatlerini ne çabuk unuttun başkan, sende vicdan var mı?" diye sordular.
EMEP ve TÜMTİS ziyareti
İşçilerin açlık grevine başlaması üzerine Emeğin Partisi Mersin İl Örgütü yöneticileri ve üyeleri işçileri ziyaret etti. EMEP İl Yönetim Kurulu Üyesi Bahtiyar Avşar, EMEP'in işçi ve emekçi saldırılarını püskürtmek, sınıfa yönelik saldırılara son vermek için var olduğunu belirterek, belediye işçilerinin insanca yaşama talebini bile kabul etmeyenlere karşı güçlü bir mücadele yürütmek gerektiğini belirtti. Avşar, Mersin'de işçi ve emekçilere yönelik saldırılara karşı koyacak bir emek platformuna ihtiyaç olduğuna da dikkat çekerek şöyle dedi: "Emek Platformu dayanışma gibi bir ihtiyaca cevap verecektir. Haklı mücadelenizin sonuna kadar yanınızda olacağız. Ayrıca sendikalarla da görüşüp size destek verilmesi için çaba sarf edeceğiz."
İşçiler ise sonuna kadar direneceklerini, 40 kişi ile başladıklarını, diğer arkadaşları ile irtibat içinde olduklarını, onların da açlık grevine katılacağını belirterek, belediye başkanının bir an önce sorunu çözmesini istediler.
www.evrensel.net