ABD-Türkiye füze görüşmeleri yakında

İngiliz dergisi Jane's Defence, Türkiye'ye satılacak anti-balistik füze 'savunma' sistemleri ile ilgili görüşmelerin 2000 yılı başlarında yapılacağını yazdı.

ABD-Türkiye füze görüşmeleri yakında
İngiltere'de yayımlanan silah dergisi Jane's Defence Weekly (JD), "Ortadoğu'dan Türkiye'ye yönelebilecek balistik füze tehdidi"ne karşı kullanılacak füzeler konusunda Türkiye ve ABD arasındaki görüşmenin ikincisinin gelecek yılın başlarında yapılacağını bildirdi.
Türkiye'nin Amerikan-İsrail ortak yapımı Arrow-2 anti-balistik füze sistemlerinin alımı üzerine Türk ve Amerikan savunma yetkilerinin gelecek yıl başlarında görüşme yapmalarının beklendiğini yazan Jane's Defence, Türkiye'nin halihazırda aralarında ABD'nin geliştirmekte olduğu son model Patriot füzeleri (PAC 3) ile MEADS adı verilen ve ABD, Almanya ve İtalya tarafından yakında geliştirilmesine başlanacak hava savunma füze sistemlerini incelediğine dikkat çekti.
Dergi, ABD'nin daha önce İncirlik Üssü yakınına Patriot-2 füzelerini yerleştirmiş olduğunu anımsattı.
Hawk satmak istiyorlar
Dergiye göre, Washington, ABD ordusunda tedricen hizmetten çıkarılmış Raytheon ürünü Hawk füzeleri verme niyetini de Ankara'ya iletti.
Türkiye Arrow-2 istiyor
Türk yetkililerin, bu ay başlarında Türk ordusunun Akdeniz'deki denemesini gerçekleştirdiği Arrow-2 füzelerini satın almak için ABD hükümetinden izin çıkmasını istediklerine değinen Jane's Defence'e konuşan üst düzey bir askeri yetkili, "Türkiye için en iyi çözümün Arrow olduğunu düşünüyorum" dedi. Yetkili, "Diğer sistemler, orta ya da uzun menzilli füze saldırısında o kadar etkili olmayacaktır" yolundaki görüşünü aktardı.
Türkiye'ye füze sistemi temin edilmesini konu alan Türk-ABD görüşmelerinin ikinci turunun 2000 yılında Ocak ya da Şubat ayında yapılmasının planlandığını yazan dergi, iki ülke arasındaki ilk görüşmelerin bu yıl başında Washington'da yapıldığını anımsattı.
Dergi, ilk tur görüşmede Amerikalı yetkililerin Türk tarafına Arrow'dan başka bir sistem vermeyi önerdiğini vurguladı. Dergiye göre, Türk askeri yetkilileri, "bölgesel balistik füze tehdidi"ne karşı nispeten daha küçük alanları koruyabilecek diğer füze sistemlerinden ziyade, daha geniş bir alanı koruyabilecek Arrow-2 gibi gelişmiş füze sistemlerini istiyor.
Milyarlarca dolar
Türk yetkililerinin, Arrow-2'lerin herhangi bir sistemden çok daha çabuk konuşlandırılabileceğini vurgulayan görüşlerini de aktaran Jane's Defence, Türk ordusunun ne tür füze savunma sistemi sağlanacağı konusunda ikiye bölündüğünü yazdı.
Dergi, Türk ordusundan aynı üst düzey askeri yetkiliye atfen şu görüşü dile getirdi: "Şayet ABD, Türkiye'nin Arrow-2 almasına izin verirse Ankara 30'a yakın bu füze bataryasını satın almak için milyarlarca dolar harcamaya hazır."
www.evrensel.net