Kıbrıs'ta görüşmeler başlıyor

BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kıbrıs'ta tarafların New York'ta 3 Aralık'ta bir araya geleceğini açıkladı. Önceki akşam görüşmelere katılmaktan vazgeçtiğini açıklayan Denktaş da çark etti ve görüşmelere katılacağını söyledi.

Kıbrıs'ta görüşmeler başlıyor
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs'ta tarafların New York'ta yapılacak dolaylı görüşmelere ilişkin açıklamasının yanlış anlaşılmış olabileceğini belirterek, görüşmelerin 3 Aralık'ta yapılacağını bir kez daha teyit etti.
Çin'i ziyaret eden Annan, Denktaş'ın önceki akşam daveti geri çevirmesinin ardından, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, ortada bir yanlış anlama olduğunu belirterek, "Öyle görünüyor ki sözlerim bazı karışıklıklara neden oldu. Daha açık olayım. Taraflar, 3 Aralık'ta New York'ta, kapsamlı bir çözüme yönelik anlamlı müzakereler için zemin hazırlamak amacıyla dolaylı görüşmelere başlamayı kabul ettiler" dedi.
Annan, dolaylı görüşmelere yönelik olarak taraflara, isim ve sıfat içermeyen kısa, basit bir davette bulunulması konusunda da anlaşmaya varıldığını kaydetti. Ancak Annan, ilk açıklamasında, Denktaş'ın "Bay", Klerides'in "Cumhurbaşkanı" olarak nitelendirilmesine değinmedi.
Klerides'in açıklaması
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs görüşmelerine katılmayı reddetmenin büyük bir hata olacağını belirtti. Klerides, Denktaş'ın önceki akşam, New York'ta yapılacak dolaylı görüşmelere katılmayacağını açıklamasından önce yayınlanan açıklamasında, bu görüşmelere katılmayı reddetmenin Kıbrıs sorununun seyrini ve Rum kesiminin AB'ye adaylık konusunu etkileyebileceğini kaydetti.
Klerides, "Kıbrıs sorunun tarihinde ilk defa, ABD ve aynı zamanda Başkan Clinton bizzat bu sorunla ilgileneceği konusunda bize güvence vermiştir" dedi. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides, İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) toplantısı için Güney Afrika'da bulunuyor.
Denktaş çark etti
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreterliği'nin, dolaylı görüşmeler konusunda daha önce üzerinde mutabakata varılan formata döndüğünü söyleyerek, 3 Aralık'ta New York'ta yapılacak dolaylı görüşmelere katılacağını açıkladı.
Denktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolaylı görüşmeler konusunda, BM'nin ilk iki metninin kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını ifade etti. Denktaş, "Israrımız ve Türkiye'nin güçlü desteğiyle, üzerinde daha önce mutabık kalınan orijinal duyuru metnine dönülmüştür" dedi.
Bu arada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 16.yıldönümünü kutladı. Demirel, "Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkını bu haklı davasında yalnız bırakmayacak" dedi.
www.evrensel.net