Her yerde protesto

Emeğin Partisi Salihli İlçe Örgütü, önceki gün Manisa'nın Salihli ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki pazar yerinde yaptığı basın açıklaması ile...

Clinton her yerde protesto edildi
Emeğin Partisi Salihli İlçe Örgütü, önceki gün Manisa'nın Salihli ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki pazar yerinde yaptığı basın açıklaması ile Clinton'ın Türkiye'ye gelişini protesto etti. EMEP Genel Merkezi'nce hazırlanan Emeğe Sesleniş bültenlerinin pazarcılara ve halka dağıtılmasının ardından yapılan basın açıklamasında sık sık, "Kahrolsun emperyalizm", "Kahrolsun IMF; yaşasın bağımsız demokratik Türkiye" sloganları atıldı. Devamı sayfa 9'da
Açıklamada, ortak platfom oluşturma çağrısı yapılmasına rağmen destek sunmayan işçi ve memur sendikaları, ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, CHP, DSP, ÖDP ilçe örgütleri de kınandı. "Kan ve bombanın üzerine geçirilmiş demokrasi ve insan haklarına kanmıyoruz. Biz işçi ve emekçiler Clinton'ın kölesi değiliz ve ülkemizin de sömürge olmasına izin vermeyeceğiz" denilen açıklamada, "IMF'nin ve NATO'nun patronu Clinton defol" afişlerinin yasaklanması da protesto edildi.
Bursa Orhangazi Parkı'nda yapılacak olan fakat İçişleri Bakanlığı'nın emriyle, deprem bahane gösterilerek yasaklanan basın açıklaması, TÜMTİS işçileri ve Şube Başkanı Gürol Yılmaz, Genel-İş Bursa Şube Başkanı Cengiz Durmuş ve Bölge Şube Başkanı Hüseyin'in Yaman'ın katılımıyla EMEP Bursa İl Örgütü binasında yapılarak, Clinton'ın Türkiye'ye gelişi protesto edildi.
İstanbul'da ise, EMEP Eyüp İlçe Örgütü, Clinoton'ın Türkiye'ye gelmesine ilişkin pazar günü saat 14.00'te ilçe binasında bir toplantı yaparak, çağrı bildirisi ilettikleri ÖDP, HADEP, CHP, PSKAD başta olmak üzere kitle örgütü ve siyasi partilerin toplantıya katılmaması üzerine, kendisine sol ve sosyalist misyonu biçen partileri kınadığını açıkladı.
Mersin, Kayseri, Balıkesir, Tunceli
EMEP Mersin, Kayseri ve Tunceli il örgütleri de dün il binalarında yaptıkları basın açıklamaları ile protestolarını gerçekleştirdiler. Mersin'deki açıklamaya EMEP üyeleri yanı sıra Genel-İş, TÜMTİS, Tarım Gıda-Sen yöneticileri destek verdi. Tunceli ve Kayseri'de yapılan açıklamalara, çeşitli işçi ve memur sendikaları temsilcileri destek sunarken, EMEP Balıkesir İl Örgütü de yazılı bir açıklama yaptı.
Ses Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu da, yaptığı açıklama ile Clinton'ı layık olduğu gibi karşılayacaklarını bildirdi. Açıklamada, IMF'nin, NATO'nun ve Yeni Dünya Düzeni'nin patronu Clinton'ın emekçilere yoksulluğu, köleliği, özelleştirmeyi, sosyal hakların gaspını, taşeronlaştırmayı, mezarda emekliliği ve işten atmaları dayattığı belirtildi. Etnik-Din ayrımlarını körükleyerek halkları birbirine kırdıran IMF ve NATO'nun patronu Clinton'ın, emperyalist tekellerin dünyayı nasıl paylaşacaklarını belirleyecekleri AGİT toplantısı için Türkiye'ye geldiği vurgulanan açıklamada, "Emekçilerin onu layık olduğu biçimde karşılayacağını ilan ediyoruz" denildi.
Adana'da eylem tartışılıyor
EMEP Adana İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklamada, emperyalizm ve onun temsilcisi olan Clinton'ın Türkiye'ye gelmesini protesto etti. Ayrıca, sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partilerin temsilcilerinin katılacağı bir toplantı ile Clinton'a yönelik protesto eylemlerini kararlaştıracakları öğrenildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Clinton'ı protesto edenler
    dövülerek gözaltına alındı
Emperyalizmin baştemsilcisi, dünya halklarının kasabı ABD Başkanı Bill Clinton, Ankara'da "Clinton defol" ve "Yankee go home" sloganlarıyla karşılandı. Ankara Kızılay'a çeşitli kollardan sloganlar atarak giren ve YKM önünde toplanmak isteyen göstericiler, polisin saldırısına uğradı. Aralarında EMEP, SİP ve ÖDP üyelerinin de bulunduğu topluluğa cop ve göz yaşartıcı spreylerle saldıran polisler 101 kişiyi gözaltına aldı.
Clinton'ı protesto için yapılacak gösteriyi engellemek isteyen polislerin ablukasına alınan Kızılay YKM binası önüne doğru, ilk önce Emeğin Partisi (EMEP) üyeleri Atatürk Bulvarı üzerinden alkışlar ve "Clinton defol", "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Yankee go home" sloganları eşliğinde yürüyüşe geçtiler. EMEP üyelerinin önü, polis barikatına geldiklerinde kesildi. Çevik kuvvetten sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Kutlay Çevik, "eyleme kesinlikle izin vermeyeceklerini" belirterek, topluluğun dağılmaması durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu. Polis amirleri ile EMEP'liler arasında tartışma sürerken, çok sayıda çevik kuvvet polisi de grubun etrafını sardı.
Polis saldırısı başlıyor
Bu sırada eylem alanına Ziya Gökalp Caddesi üzerinden giren ÖDP ve Halkevleri üyeleri alkışlar eşliğinde, "Clinton defol bu memleket bizim", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarını atmaya başladı. SİP üyelerinin de ayrı koldan gelerek pankart açması ile birlikte çevik kuvvet saldırısı başladı. Polis vahşice, önce pankartları ellerinden aldı ve yerlerde sürükleyerek, coplarla döverek gözaltına alıp otobüslere bindirdi.
Bir grup SİP üyesi ise yeniden toparlanarak sloganlar attı. Polis yeniden saldırdı, gözaltına aldı ve gözaltılardan kurtulan grup Maltepe güzergâhı üzerinde yeniden toparlanarak basın açıklaması yaptı. Burada bir konuşma yapan SİP Genel Başkan Yardımcısı Sedat Cengiz, emperyalizmin temsilcisi Clinton'ın saldırısına maruz kaldıklarını belirtti.
Maltepe güzergâhında bu gelişmeler yaşanırken, polis çemberi altında tutulan EMEP üyeleri de polisin vahşi saldırısına uğradı. Cam bariyerlere sıkıştırılan EMEP'lilerden birçoğu, cam bariyerlerin kırılması ile yaralandı. Göz yaşartıcı spreylerin yaygın biçimde kullanıldığı bu sırada polis ile EMEP'liler arasında uzun süre mücadele yaşandı. Polis çok sayıda EMEP'liyi yerlerde sürükleyerek polis otobüslerine bindirmek istedi. Bu sırada gözaltına alınanlar "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kahrolsun ABD emperyalizmi" sloganları atmaya başladı ve otobüslere binmemekte direndi.
Gözaltına alkışlı uğurlama
Çevrede yeniden bir araya gelerek gözaltıları protesto eden gruplara polis yeniden saldırdı. EMEP'liler ile polis arasındaki kavga polis otobüsünün içinde de devam etti. Bu sırada polislerin yoğun şekilde sprey kullandığı görüldü. Kızılay binasının ve Kızılay Postanesi'nin önünde yeniden bir araya gelen gruplar ise gözaltıları alkışlarla protesto etmeye devam etti. Bindirildikleri polis otobüslerinde slogan atmayı sürdüren gözaltına alınanlar, Kızılay Meydanı'nın dört bir yanında gruplar halinde bekleyenler tarafından alkışlar ve "kahrolsun ABD emperyalizmi" sloganlarıyla uğurlandı. Gözaltına alınan 101 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube'ye götürüldü.
Otobüsten kaçanlar
Bu arada, gözaltına alınanların bindirildiği otobüslerden biri Opera Meydanı'nda kırmızı ışıkta beklerken, yaklaşık 15 kişi otobüsün kapısını zorla açarak polisin elinden kurtuldu. Polis saldırıları sırasında basın mensuplarının çalışmalarını da engelledi. Polis saldırısının ardından Kızılay etrafındaki polis ablukası saatlerce devam etti.
Eyleme, TMMOB İl Koordinasyonu Sözcüsü EMO, İHD Ankara Şubesi, 68'liler Birliği, Halkevleri Ankara Şubeler Platformu, ÇHD Genel Merkezi, EMEP, SİP ve ÖDP Ankara İl Örgütleri'nin yanı sıra Dev. Maden-Sen ve Enerji Yapı Yol-Sen Genel Merkezi, SES, Tüm Sosyal-Sen, Tüm Maliye-Sen, Tüm Bel-Sen ve TÜMTİS Ankara Şube üyeleri katıldı.
İP'ten protesto
Kızılay'daki saldırının ardından İşçi Partisi de saat 13.00'te Sakarya Caddesi'nde Clinton'ı protesto etti. Polisin müdahale etmediği gösteride konuşan İP Genel Sekreteri Bedri Gültekin, Clinton'ın dünya halkları karşısında suçlu olduğunu söyleyerek, Türkiye halkının ülkenin hiçbir köşesinin Clinton tarafından kirletilmesine izin vermeyeceğini kaydetti. Gültekin, gazetelerde "Welcome Clinton" yazanların, Clinton gelecek diye hazırlıklar yapanların, Türkiye halkının tutumunu yansıtmadığını belirterek, 24 Temmuz'da "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" diyen emekçilerin Clinton'ı Türkiye'de istemediğini dile getirdi.
www.evrensel.net