14 Kasım 1999 03:00

Halkların düşmanı geliyor

Dünya halklarının düşmanı ABD emperyalizminin başı Bill Clinton, bu gece Türkiye'de olacak. Clinton'ın yarın başlayacağı görüşmelerin gündemi ise oldukça yüklü.

Paylaş
Halkların düşmanı geliyor
ABD emperyalizminin başı ve halkların baş belası Bill Clinton, bu gece Türkiye'ye geliyor. Ankara ve İstanbul'da işçi ve emekçiler tarafından protesto edilecek olan Clinton, beş gün boyunca Türkiye'de kalarak, ABD'nin "sıcak noktalar" olarak tanımlanan stratejik bölgelerdeki gücünü daha da artırmak için Türkiye'ye biçtiği yeni görevleri dayatacak.
Bill Clinton, Ankara'ya bu gece inecek. Clinton'ın yarın başlayacağı görüşmelerin gündemi ise oldukça yüklü. Görüşmelerde, Kıbrıs, Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) adaylığı, insan hakları ve Irak gibi kritik konular ele alınacak. Hazar petrol boru hattı projesi ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik silah satışının artırılması gibi konuların da üzerinde durulacağı görüşmelerde, Türkiye'nin, Kıbrıs konusunda "önkoşulsuz görüşme" önerisini kabul etmesi istenecek.
Üç ilde protesto
Clinton, Yunanistan halkının yoğun protestoları nedeniyle bu ülkeye olan ziyaretini ertelemiş ve Türkiye ziyaretini öne almıştı. ABD emperyalizminin başı Clinton, bugün İzmir'de, yarın Ankara'da, salı günü ise İstanbul'da emekçiler tarafından protesto edilecek. Sendikalar, kitle örgütleri ve EMEP, SİP ve DBP'nin destek vereceği Ankara'daki eylem, saat 12.30'da Kızılay'daki YKM binası önünde yapılacak. Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı şubelerin destek vereceği İstanbul'daki protesto ise, Aksaray Metro İstasyonu önünde Salı günü saat 12.00'de olacak. Clinton İzmir'de de Konak Meydanı'nda bugün saat 13.00'te, EMEP İzmir İl Örgütü'nün düzenleyeceği basın açıklamasıyla protesto edilecek.
Anıtkabir'e de gidiyor!
Büyük güvenlik önlemleri alınan Ankara'da Hilton otelinde kalacak olan Clinton'a, Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Avrupa'dan sorumlu Dişişleri Bakan Yardımcısı ve eski Ankara Büyükelçisi Marc Grossman eşlik edecek. Bu arada, Türkiye'den önce İsrail'i ziyaret eden Hillary Clinton, eşi ile Ankara'da buluşacak.
Pazartesi sabahı ilk olarak Anıtkabir'e giderek "saygı" duruşunda bulunacak olan Clinton için daha sonra Çankaya Köşkü'nde resmi karşılama töreni düzenlenecek. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Demirel ve onun başkanlığındaki Türk heyetiyle resmi görüşmeler yapılacak. Görüşmelerin ardından Demirel ve Clinton'un basına bir açıklama yapması bekleniyor.
Ecevit ayağına kadar gidecek
Clinton, öğleden sonra ise TBMM'ye giderek, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ile kısa bir görüşmede bulunacak ve TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapacak. Clinton'ın "zahmet etmemesi" için, Başbakan Bülent Ecevit, Hilton oteline giderek ABD Başkanı ile görüşecek.
Cumhurbaşkanı Demirel ise, Bill Clinton onuruna Çankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verecek. Salı sabahı Ankara'dan ayrılacak olan Clinton, önce Kocaeli'deki deprem bölgesini ziyaret edecek. Bunun ardından İstanbul'a geçecek. Clinton, Topkapı Sarayı ve diğer bazı turistik yerleri ziyaret edecek. Çarşamba günü Selçuk'a gidecek olan Clinton, Efes ve Meryem Ana Evi'ni de gezecek.
18-19 Kasım'da İstanbul'da yapılacak olan AGİT Zirvesi'ne katılarak bir konuşma yapacak olan ABD Başkanı'nın, 19 Kasım'da İstanbul'dan ayrılması bekleniyor.
Kıbrıs sorunu ön planda
Clinton'ın Ankara'da gerçekleştireceği görüşmelerde çok yoğun ikili siyasi, ekonomik ve savunma ilişkileri gözden geçirilecek. Başbakan Ecevit'in 28 Eylül'de Washington'da Clinton ile yaptığı görüşmenin devamı olarak değerlendirilen bu görüşmelerde, Türkiye açısından kritik önem taşıyan konular ele alınacak. Bu çerçevede, Kıbrıs sorunu ağırlıklı bir konuyu oluşturacak. Beyaz Saray, bu yıl sona ermeden Kıbrıs görüşmelerinin başlaması için bastırıyor.
Clinton ile yapılacak görüşmelerde ayrıca Türk-Yunan ilişkileri, Türkiye'nin AB adaylığı, insan hakları ve Irak gibi konuların önemli bir yer tutacağı belirtiliyor. Çeçenya, Balkanlar ve Karadağ sorununun da ele alınması beklenen görüşmelerde diğer önemli konuları, Bakü-Ceyhan boru hattı, Trans-Hazar doğalgaz boru hattı ile savunma işbirliği konuları oluşturacak.
Türkiye'ye 'ince' uyarı
Öte yandan, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye "ince" bir uyarıda bulundu.
Türkiye'nin gelecek yüzyılda İslam dünyasıyla Avrupa arasında bir köprü olabileceğini ya da komşularıyla mücadele halinde ve istikrarsızlık içinde bulunabileceğini söyleyen Berger, ABD'nin bunlardan ilkini tercih ettiğini ve Türkiye'nin ABD için "çok önemli" olduğunu dile getirdi. Berger, bu sözlerle, Türkiye'nin "istikrarlı ya da istikrarsız" olmasının kendi ellerinde olduğunu ima etti.
Clinton'ın, ABD'deki son konuşmasında Türkiye üzerinde özellikle durduğunu belirten Berger, "Türkiye'nin ilerici, ılımlı, demokratik, laik bir İslam ülkesi olarak, diğer islam ülkelerine model teşkil etmesini istiyoruz" dedi.
İnsan hakları iyiye gidiyor!
İnsan hakları konusunda Ecevit hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana "önemli ilerlemeler" olduğunu, çok sayıda insan hakları yasasının çıktığını ve Türkiye'nin insan hakları konusundaki genel durumunun eskiye göre daha iyi olduğunu iddia eden Berger, ancak daha üzerinde durulması gereken şeyler olduğunu, Clinton'ın ziyaretinde de bu görüşleri Ecevit ve Demirel'e aktaracağını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hayatı anlamaya çalışıyorum

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa