13 Kasım 1999 03:00

Rus birlikleri Gudermes'te

Rus kara birlikleri, Çeçenya'nın en büyük ikinci kenti olan Gudermes'e girdi. Grozni'nin 33 kilometre doğusundaki Gudermes'in ele geçirilmesi...

Paylaş
Rus birlikleri Gudermes'te
Rus askerleri, Çeçenya'nın en büyük ikinci şehri olan Gudermes'e girdiler. Çeçenya başkenti Grozni'ye yönelik ağır bir hava bombardımanın ardından, dün sabah Gudermes'e giren Rus birliklerinin, "şehri Çeçen militanlardan temizlemeye başladığı" açıklandı.
Rusya Genelkurmay Başkanı Birinci Yardımcısı Valery Manilov, Rus NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, dün sabah operasyona başlayan askerlerin, kenti "isyancılardan temizlemek" ve "provokasyonlardan kaçınmak" için halkla işbirliği yaptığını öne sürdü. Manilov, "Güvenlik unsurlarımız ve ordu, yerel halkın da işbirliğiyle omuz omuza operasyonu yürütecektir" dedi.
Savunma Bakanı İgor Sergeyev'in "operasyonun bu yıl sona erebileceği" görüşüne katıldığını ifade eden Manilov, ancak bunun için "çok ciddi" çalışmalara gerek olduğunu ve operasyonun askeri planlara göre yürümesi gerektiğini belirtti.
Grozni'nin 33 kilometre doğusundaki Gudermes'in ele geçirilmesi, Rus ordusu için önemli bir başarı olarak kabul ediliyor. Böylece Rusya, 1994-96 savaşından bu yana ilk kez, Çeçenya'daki bir şehri ele geçirme çabası içine girmiş oldu.
Rusya, şehir sakinlerinin kendilerine karşı direnmediğini açıklarken, önümüzdeki günlerde şehir sokaklarında 94-96 savaşını andıran çatışmaların yaşanabileceği dile getiriliyor.
Medyadan ikinci kurban
Çeçenya'daki son saldırıda medyadan ikinci kurbanın da verildiği açıklandı. Bir Rus televizyon kanalının kameramanının, 29 Ekim'de bir araç konvoyuna yönelik hava saldırısını görüntülemek isterken can verdiği öğrenildi. Tsentr adlı kanalda çalışan Ramzan Mezhidov adlı kameramanın, sivil bir araçla Grozni'den çıkarken bombardımana başlayan bir Rus jeti gördüğü ve olayı görüntülemek için araçtan inerek hızla uygun bir noktaya koşmaya başladığı belirtildi. Tanıkların ifadelerine göre Rus jeti, Mezhidov'u fark etti ve üzerine uçarak makineli tüfek ateşi açtı. Rus ordusu, olayla ilgili yorum yapmadı.
Mezhidov'un kamerasının vurulmadığı ve çektiği son görüntülerin bir süre sonra televizyonlarda yayınlanacağı kaydedildi.
Diğer şehirler
Bu arada, Terek sırtlarında mevzilenen Rus topçu birlikleri, önceki gün Grozni'ye bomba yağdırdılar. Öncü birliklerin ise, şehrin doğusundaki Argun kasabasına ulaştığı belirtildi. Çeçen komutanlar da, kuvvetlerinin bazı bölgelerde geri çekilmek zorunda kaldığını kabul ettiler. Rus ordusu, Çeçenya'nın güneybatısındaki Bamut şehrini de ağır bombardıman altında tutmaya devam ettiler. Ordu yetkilileri, "isyancı kalesi" olarak nitelendirdikleri bu şehrin bombalanmasının daha uzun süre devam edeceğini açıkladılar.
Çeçenya'nın diğer bölgelerine yönelik hava bombardımanı da devam etti.
Rus yönetimi, Çeçenya saldırısının başladığı eylül ayından bu yana 280 askerin öldüğünü, 600 askerin ise yaralandığını açıkladı. Geçen hafta, ölü sayısı 150 olarak açıklanmıştı.
Çeçenya'daki çatışmalar nedeniyle en az 200 bin Çeçen sivilin komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Halk, sınırlarda kurulan kamplarda, çok ağır şartlar altında yaşam savaşı veriyor.
AGİT arabuluculuğuna ret
Bu arada, Rusya'nın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'nın Çeçenya'daki çatışmalara çözüm bulunmasına yönünde çaba gösterme teklifini "hiçe saydığı" bildirildi. AGİT dönem başkanı Norveç'in Dışişleri Bakanı Knut Vollebaek, gazetecilere, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'un, Çeçenya'da yedi haftadır süren çatışmaların sona ermesine yardımcı olmaları yönündeki teklifini geri çevirdiğini söyledi. Vollebaek, Helsinki'de İvanov ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "AGİT'in bir rol oynamaya gönüllü olduğunu dile getirdim. İvanov, bu safhada AGİT için bir siyasi rol görmediğini söyledi" diye konuştu. Vollebaek, İvanov'un, AGİT'in İnguş Cumhuriyeti'nde büro açma isteğini değerlendirmeyi kabul ettiğini de belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Depremzede öğrenci yaslı

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa