Önce kadınlar ve çocuklar

Sunay Akın'ın kitabını açıp okuduğunuzda her sayfanın ardından düşüneceğiniz gizem dolu sırların birer birer aydınlanmasının şaşkınlığını yaşarsınız.

Önce kadınlar ve çocuklar
Sunay Akın'ın kitabını açıp okuduğunuzda her sayfanın ardından düşüneceğiniz gizem dolu sırların birer birer aydınlanmasının şaşkınlığını yaşarsınız. Anlatılan olayların geçmişle gelecek arasında köprü oluşturması, neden sonuç ilişkisi, anlatılanların kurgusuyla örtüşen anlamlı dizelerin bütünlüğü okuru hem düşündürüyor hem de çok uzaklara götürebiliyor. Çınar Yayınları arasından çıkan kitabın işlediği her bir konu belki sizi yüzyıllar önce yaşanmış bir olayın içine atabilir, orada bırakabilir ya da hepsinden bir anda sıyırıp geleceğin özgürlükler dünyasının yolcusu yapabilir. Çünkü Sunay Akın yalnızca kafiye uysun ve ortaya bir dörtlük çıksın diye yazan bir şair değildir. Sunay Akın iyi bir yazar olmasının yanı sıra bir araştırmacı, dikkatli bir tarihçidir. Evet, bugüne dek yazdığı kitapların bütününde sadece okuru hayrete düşüren bağlantıları yapmakla, atom parçacıkları kadar bölünmüş ayrıntıları toplayıp birleştirmekle yetinmemiştir. Çünkü Akın'ın yazılarında tarihi bilgiler vardır. Anlattıklarında tarihi bilgilerin kendi yaratıcılığıyla nasıl da harmanlanıp emeğin kendine olan güveni yansıttığını görebiliyoruz.
"Önce Çocuklar ve Kadınlar" adını vermiş bu kitaba Sunay Akın. 1854 yılının 27 Eylül günü Atlas Okyanusu'nda seyreden "Arctic" adlı yolcu gemisinin Fransız şilebi "Vesta" ile çarpışması sonucu ortaya çıkan hazin tablonun öyküsü bu. En tehlikeli anlarda kurtarılma sıralamasını belirlemek için vurgulanan "Önce çocuklar ve kadınlar" sözünün bu kez uygulanmadığı ve onlarca anneyle çocuğun trajik sonlarını anlatmış yine tarihi bilgi ve verilere dayanarak. "Önce Çocuklar ve Kadınlar"da Sunay Akın, uçsuz bucaksız okyanusların, hep özgürlüğün, özlemin ve uzaklıkların simgesi haline gelmiş masmavi denizlerin en derin ve bilinmeyen noktalarına indirmiş okuru. Tarih boyunca yaşanmış dramatik deniz öyküleri, bazen kaptanın bazen de bir deniz erinin hüzünlü ölümüne yol açan gemi batıklarını ya da denize düşen küçücük bir maddenin neler anlattığı üzerine hiç bilmediğiniz belki de aklınızdan bile geçirmeyeceğiz ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz bir kitap olmuş "Önce Çocuklar ve Kadınlar". Denizin derinliklerini ve sevgisini tanımlamış Sunay Akın en yalın haliyle:

Kar tanecikleri arasında
saçak altına sığınmış
göçmen kuşun
düşen beyaz tüyünü de
görebilmek
işte
sevmek

www.evrensel.net