10 Kasım 1999 22:00

Kapitalizmin kara kitabı

Evrensel Basım Yayın önemli bir çalışmayı daha okurlarıyla buluşturdu. TÜYAP öncesinde piyasaya çıkan 'Kapitalizmin Kara Kitabı' bir dizi polemik yazısını içeriyor.

Paylaş
Kapitalizmin kara kitabı
Evrensel Basım Yayın önemli bir çalışmayı daha okurlarıyla buluşturdu. Yayınevi'nin TÜYAP öncesinde çıkan kitapları arasında yer alan 'Kapitalizmin Kara Kitabı' bir dizi polemik yazısını içeriyor. Kitap Kerem Kurtgözü tarafından Türkçeye çevrilmiş.
Kapitalist ekonomi ve politikanın yönetim mekanizmalarında bulunanların yanı sıra tekelci sermayenin denetmindeki yazılı, görsel ve işitsel medyanın köşe başını tutan aydın ve gazeteciler de, sosyalizmin yenilgisinden aldıkları güvenle, kapitalizmin olabilecek en müreffeh, en özgürlükçü toplum olduğunu bir şarkı nakaratı gibi tekrarlıyorlar.
Yaşananları ve yaşanmakta olanları gözlerden saklamaya çalışırken, kapitalizmi yere göğe sığdıramıyorlar. Fransız yayınevi Le Temps Des Cerises'in girişimiyle bir araya gelen seçkin, ilerici Fransız aydınları, gözalıcı bir parlaklık altına gizlenmek istenen kapitalizmin ortaya çıkışından bugüne, icraatlarının en genel hatlarıyla bir dökümünü çıkarmaya giriştiler...
Ortaya kara, iğrenç bir tablo çıktı ve ona fazlasıyla uyan 'Kapitalizmin Kara Kitabı' adını verdiler.
Bu hacimli kitap, kapitalizmin, ortaya çıkışından bugüne kadarki kötülük ve suç tarihinin küçük bir bilançosudur.
"Bütün gözeneklerinden kan ve çirkef sızdırarak" doğup gelişen kapitalizm, özünde barındırdığı kötülük tohumu -sömürü- ile, ortadan kaldırılmadıkça insanlığın ilerleyişine ket vurmaya ve insanlığa karşı suç işlemeye devam edecektir.
Kitapta değerlendirmeleri yer alanlar
Maurice Cury-Şair, Romancı; Jean Suret-Canele Paris Üniversitesi'nde Onursal Öğretim Üyesi; Roger Bordier, Yazar, Claude Willard Paris Üniversitesi Seçkin Profesörü ve Komün Dostları Derneği Başkanı; Andre Devriendt-Monde Libertaire Yayın Yönetmeni; Maurice Rajsfus-Yazar; Jean-Pierre Flechard, Pierre Durand-Buchenwald-Doralı Tutsaklar Komitesi eski Başkanı; Bn. Maurice Buttin Fransa-Filistin Derneği Başkanı; François Derivery-Ressam; Jacques Jurquet; Subhi Toma; Jean Suret-Canale; Paco Pena-Gazeteci; Robert Pac-Gazeteci; Caroline Andreani-Tarihçi; Yves Grenet-Dünya Barış Konseyi Başkanlık Kurulu Üyesi; Philippe Paraire-Jean Ziegler Cenevre Üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü; Monique ve Roland Weyl.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tutuklular tedavi edilmiyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa