Hindistan'da ölü sayısı 7500

Hindistan'daki kasırganın ardından, halkın içinde bulunduğu korkunç durum karşısında devletin hiçbir şey yapmaması tepki topluyor.

Hindistan'da ölü sayısı 7500
Hindistan'da 13 gün önce meydana gelen büyük kasırga sonucu sel sularının çekilmeye başlamasıyla birlikte ölü sayısı 7500'e çıktı.
Kasırganın vurduğu doğudaki Orissa eyaleti yetkilileri, Reuters ajansına yapılan açıklamada, Jagatsinghpur bölgesinde kaydedilen 6383 ölüyle beraber, toplam ölü sayısının 7474'ü bulduğunu bildirdi.
Devletin umursamazlığı
Orissa'yı 29-30 Ekim'de vuran kasırgada ölü sayısı son günlerde 3500 olarak biliniyordu.
Saatte 300 kilometre hızla Hindistan'ı vuran kasırga, milyonlarca insanı evsiz bıraktı. Paradip liman kenti ve onu çevreleyen yörelerin, hâlâ su içinde yüzen yüzlerce ceset ve hayvan ölüsüyle dolu bulunduğu belirtiliyor.
Kasırganın üstünden iki hafta geçtikten sonra kurtarma helikopterleri mahsur kalan insanlara ancak ulaşabildi ve kısıtlı miktarda gıda malzemesi, ilaç dağıttı. Helikopterler, bazı yörelerde sular içinde hareket edemeyen insanları da başka bölgelere taşıdı.
Hastanelere ishal yüzünden başvuran insanların sayısı ise 1919 olarak açıklandı. Kasırga sonucu oluşan bulaşıcı hastalık ortamında mide-bağırsak mukozası iltihabından 27 kişinin öldüğü bildirildi. Kurtarma görevlileri ise, hasta ve hastalıklardan ölenlerin sayısının açıklanan rakamın çok üstünde olduğunu duyurdu.
www.evrensel.net