09 Kasım 1999 22:00

Petlas işçilerine açılan dava reddedildi

Kırşehir'de kurulu bulunan Petlas AŞ'de, "kanunsuz grev yaptıkları, makinelere zarar verdikleri ve üretimi engelleyerek fabrikayı zarara uğrattıkları gerekçesi"...

Paylaş
Petlas işçilerine açılan dava reddedildi
Kırşehir'de kurulu bulunan Petlas AŞ'de, "kanunsuz grev yaptıkları, makinelere zarar verdikleri ve üretimi engelleyerek fabrikayı zarara uğrattıkları gerekçesi" ile işten atılan 222 işçi hakkında, işveren tarafından açılan davada, isnad edilen suçların gerçekleşmediğine karar verildi. Kayseri İş Mahkemesi'nde görülen davada Hakim Bahri Eser, işveren tarafından öne sürülen suçların gerçekleşmediğini, bu nedenle davanın reddini kararlaştırdı.
Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, Petlas'ın özelleştirilmesinden bu yana toplam 498 işçinin işten çıkarıldığını, bunlardan yalnızca 276'sının ihbar ve kıdem tazminatlarını alabildiklerini bildirdi.
İşten son olarak çıkarılan 222 işçinin 5 aydan beri sıkıntı içinde olduklarını belirten Sefer, şunları anlattı: "Kombassan Holding, Petlas'ı satın alırken 3 yıl içinde 30 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt etmişti, ama bu yatırımı yapmadı. Bu nedenle fabrikada verimli bir çalışma yok. Ürünler pazarlanamıyor. Şu anda Petlas'ta çalışan 550 işçimiz de işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya. Sürekli tehdit ediliyorlar. Petlas'ta işten çıkarılan işçilerin 700 milyar liraya yakın alacakları var. Bu aşamadan sonra alacaklarımızın tahsili için mücadele vereceğiz. Mahkemenin bu kararı ile Petlas işçilerinin davalarında haklı olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır." Sefer, Petlas'ta mağdur duruma düşen 222 işçiyi kamu kuruluşlarında işe yerleştirmek için çalışma içinde olduklarını da söyledi.
Petlas'ta yaklaşık 5 ay önce mesai saati bitiminde işyerini terk etmeyerek yemekhanede oturan 222 işçi, kanunsuz grev yaptıkları gerekçesiyle işveren tarafından işten çıkarılmıştı.
ÖNCEKİ HABER

BTS üyesi 147 kişi yargılandı

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: 33.7 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa