BTS üyesi 147 kişi yargılandı

Sosyal güvenlik yasa tasarısını ve uluslararası tahkimi protesto etmek amacıyla ülke genelinde işbırakma kararı alan Emek Platformu'nun çağrısıyla...

BTS üyesi 147 kişi yargılandı
Sosyal güvenlik yasa tasarısını ve uluslararası tahkimi protesto etmek amacıyla ülke genelinde işbırakma kararı alan Emek Platformu'nun çağrısıyla 13 Ağustos'ta üretimi durduran BTS üyesi 147 kamu çalışanı hakkında açılan davanın ilk duruşması dün Kadıköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Dava, dün yapılan ilk duruşmaya çağrılı olan 50 kişilik ilk grubun dışında kalan 97 kişinin bugün ve yarın yapılacak olan duruşmalara katılmasıyla devam edecek.
Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun 236/1 ve 236/2 maddeleriyle düzenlenen, memurlara grev yasağı olduğuna dair hükümleri ihlal ettikleri gerekçesiyle TCDD Genel Müdürlüğü tarafından dava açılan çalışanlar, 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanıyorlar. Memur statüsünde çalışan 117 BTS'li dışında işçi statüsünde bulunan 30 çalışan ise, 2822. maddeden yargılanıyor. Buna göre işçilerin para cezası almaları söz konusu olabilecek.
Gözdağı amaçlı
Çalışanlara destek olmak amacıyla geldikleri adliyede, ülke çapında yapılan ve yüzbinlerce işçi ve kamu çalışanın katıldığı bir işbırakma vesilesiyle sadece 147 kişiye dava açıldığına dikkat çeken KESK Genel Sekreteri Sevil Erol ile BTS Genel Başkanı Orhan Altuğ 147 çalışanın yargılanmasını gözdağı girişimi olarak nitelediler. BTS'nin özellikle Haydarpaşa'daki örgütlüğünün TCDD'yi rahatsız ettiğini söyleyen Altuğ ise, eylem yapılan diğer iller dışında sadece İstanbul'da dava açılmış olmasını TCDD Genel Müdürlüğü'nün işgüzarlığına bağladı.
www.evrensel.net