09 Kasım 1999 22:00

Prof. Boratav: Ana sorun dış borçlar

Prof. Dr. Korkut Boratav, IMF'le stand-by anlaşması imzalamaya hazılanan Türkiye'ye, kamu finansman sorununu ciddi bir iç borç operasyonuyla çözme önerisi getirdi.

Paylaş
Prof. Boratav: Ana sorun dış borçlar
Prof. Dr. Korkut Boratav, IMF'le stand-by anlaşması imzalamaya hazılanan Türkiye'ye, kamu finansman sorununu ciddi bir iç borç operasyonuyla çözme önerisi getirdi. Boratav, Türkiye'nin ana meselesinin dış kaynakla kamu açığını finanse etmesi olduğunu belirtti.
Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Boratav, aylık İşletme ve Finans dergisinin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin aslında kamu açığı sorunu yüzünden IMF'ye gittiğini belirten Boratav, "Türkiye'nin ana bilançolarında iç ve dış borç faiz yükünün maliyeti yeni finansman gereğini doğuruyor. Demek ki kamu finansmanı sorununu iç borç üzerinde ciddi bir operasyonla çözebilirsiniz"dedi. Türkiye'nin bunu yapması halinde yüzde 20'lik bir tasarruf oranının sağladığı bir büyüme çizgisini dış dünyadan anormal fon aktarımı sağlamadan gerçekleştirme olanağı doğacağını ifade eden Boratav, Türkiye'nin içte yapacağı bazı düzenlemelerin de, IMF'ye başvurduğu anda başlayan koşullar kümesinin bir kenera atılıp, kendine özgü bir çizgiyi izleme seçeneği sağlayacağını belirtti. Boratav şunları söyledi:
"Sol iktidarda iç borç konsolidasyon modelleri yapılabilir. Ama bunun pratik bir anlamı yoktur, hatta bir noktadan sonra kriz yaratırsınız. Bizim söyleyeceğimiz şudur; Türkiye'nin cari işlem açığı fazla değildir, hatta idare edilebilir boyutlardadır. Demek ki Türkiye dış kaynağa bağımlı bir ülke olmayabilir. Türkiye'nin dış kaynak alması adeta kamu açığının finansmanı gibi bir mekanizmanın parçası oluyor.
Türkiye'de iç dengelere baktığımızda cari işlem açığı makul boyuttadır. Büyük mesele faiz yükünden dolayı kamu açığından kaynaklanıyor. Türkiye aşırı tüketen bir ülke değildir. Yüzde 20'ler civarında tasarruf yapabilen bir ülkedir. Hatta bunu vergi politikalarıyla yüzde 23'lere belki yüzde 25'lere taşıyabilir. Türkiye'nin ana meselesi dış kaynakla kamu açığını finanse etmesidir. Yani bir anlamda da kamu tüketimini ve bir adım daha gidelim özel tüketimi finanse etmesidir. Biz bu teşhisi yaparız. Bunu vurgulaya vurgulaya bir yerde faizle ilgili, iç borçla ilgili bir operasyonun gereği ortaya çıkar."
ÖNCEKİ HABER

Bütçe her açıdan zararlı

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa