10 Kasım 1999 03:00

Amerika'dan Fransa'ya nasihat

ABD, Fransa'ya, "Amerikan gücünü tartışmak yerine, ortak güvenlik sorunları üzerinde daha fazla zaman harcaması" önerisinde bulundu.

Paylaş
Amerika'dan Fransa'ya nasihat
ABD, Fransa'ya, "Amerikan gücünü tartışmak yerine, ortak güvenlik sorunları üzerinde daha fazla zaman harcaması" önerisinde bulundu.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Rubin, "Fransa, güçlü bir ABD'nin tehlikeleri üzerine odaklanarak enerjisini harcayacağına, Irak gibi ülkelerden gelecek tehlikelere zaman ayırmalı" dedi.
Irak ve bazı diğer ülkelerin, kitle imha silahları üreterek Avrupa ve ABD'ye tehdit oluşturmaya çalıştıklarını iddia eden Rubin, bu ülkelerin, üretecekleri silahları kolayca kullanabileceklerini de söyledi.
İsim vermeden bazı Fransız yetkililerini eleştiren Rubin, bu yetkililerin kendilerini Amerikan politikasından ayrı tutmaya çalışarak, "aslında aynı fikirde oldukları halde ABD'nin görüşlerini onaylamıyormuş gibi göründüklerini" savundu.
'Süper değil hiper güç'
Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'in, "ABD artık süper değil, hiper güç'' sözlerini de yorumlayan Rubin, Vedrine'in, ABD'nin dünyada kaçınılmaz olarak oynadığı role işaret ettiğini söyledi.
Irak başta olmak üzere çeşitli konularda farklılıklar olduğu zaman, amaçlara ulaşılmasının zorlaştığını belirten sözcü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz kesinlikle ortak ilgilerimiz çerçevesinde, Fransa'nın da içinde olduğu Avrupa ülkeleriyle müttefik olmak istiyoruz. Global bir güç olarak, bizim ulusal çıkarlarımız, Avrupa ülkelerinden daha farklı hareket etmemizi gerektiriyor."
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bir süre önce yaptığı konuşmada, ABD'yi "dünya jandarmalığına soyunmak" ile suçlamıştı.
Öte yandan, Chirac, Almanya'da Gerhard Schröder'in iktidara gelmesinin ardından iki ülke arasında gündeme gelen anlaşmazlıkların abartıldığını söyledi.
Ateş olmayan yerden...
Chirac, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 10'uncu yıldönümü dolayısıyla Almanya ulusal radyosu Deutschlandfunk'a verdiği demeçte, o dönemde Alman ya da Fransız basınında çıkan haberlerde iki ülke arasında anlaşmazlıklara değinildiğini hatırlattı. Chirac, "Bazı sorunlar abartılıyor. Ancak ateş olmayan yerden de duman çıkmaz. Bir şeyler söyleniyorsa, bunun bir temeli vardır" diye konuştu.
Schröder'in Almanya'da başbakan seçildiği sırada, iki ülke arasında halen var olan iki sorun bulunduğunu kaydeden Chirac, bunların nükleer konular ve Avrupa bütçesinin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Clinton: 'Başladığımız işi bitireceğiz'

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa