Clinton: 'Başladığımız işi bitireceğiz'

ABD Başkanı Bill Clinton, Berlin Duvarı'nın yıkılması ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, 'ABD'nin, Avrupa'da 10 yıl önce başladığı işi bitirmeye kararlı olduğunu' söyledi.

Clinton: 'Başladığımız işi bitireceğiz'
ABD Başkanı Bill Clinton, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 10. yıldönümü olarak kabul edilen önceki gün yaptığı konuşmada, ABD'nin, "10 yıl önce Avrupa'da başladığı işi bitirmeye kararlı olduğunu" söyledi.
Clinton, Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Amerika'nın Doğu Avrupa ülkelerinin "özgürlüğünü" güvence altına almak konusunda "ayrıcalıklı" bir role sahip olduğunu ve bu rolünü unutmaması gerektiğini kaydetti.
Clinton, bölgesel çatışmaların Avrupa'nın göbeğine kadar sıçradığı bir dönemde yaptığı konuşmasında, ABD'nin "birleşik, hür, demokratik ve tarihte ilk kez barış içinde" bir Avrupa'nın oluşturulması için yardımcı olacağını öne sürdü.
ABD'nin öncelikleri
Berlin Duvarı'nın yıkılmasını, "20. yüzyılın en mutlu ve önemli olaylarından biri" olarak niteledi.
Clinton, ABD'nin önümüzdeki dönem önceliklerini de şöyle sıraladı:
 • 100 gün içinde çerçeve bir barış anlaşması imzalanmasını sağlamak için Ortadoğu liderleriyle birlikte çalışmak
 • Balkanlar'da "barış" sağlamaya çalışmak
 • Rus ekonomisinin "istikrara" kavuşmasına yardımcı olmak
 • Pakistan ile Hindistan arasındaki gerginliği gidermek
 • Çin'i Dünya Ticaret Örgütü'ne almak için çaba göstermek
 • Kuzey Kore'nin füze programını önlemek
 • "Terörizm"e karşı diğer ülkelerle işbirliği yapmak.
  Clinton, bu görevlerin yerine getirilmesi için, ABD'yi "Soğuk Savaş boyunca ayakta tutan niteliklere" tutunmak gerektiğini belirtti. Clinton, bu nitelikleri ise "Dünyanın geri kalanı refaha doğru ilerlediği zaman Amerika'nın da çıkar sağlayacağını ve sorunların Amerika'ya ulaşmadan çözülmemesi durumunda Amerika'ya ulaşacaklarını bilmek" olarak açıkladı.
  Öte yandan, buvarın yıkılması nedeniyle Berlin'de düzenlenen törene, eski ABD Başkanı George Bush, eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov
  katıldı.
  www.evrensel.net