Fotoğraf: Evrensel

Emperyalistler Pakistan'a göz kırptı

ABD yönetimi, Pakistan'daki cunta rejimiyle ilişkilerini sürdüreceğini ilan etti. Fransa da, Pakistan'a koyduğu askeri ambargoyu aradan bir ay bile geçmeden kaldırdı.

Emperyalistler Pakistan'a göz kırptı
Pakistan'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından cunta yönetimini sözde "kınayan" mesajlar yayınlanan batılı emperyalistler, darbe karşısındaki gerçek tutumlarını ortaya koymaya başladılar. ABD, Pakistanlı generallerle diyaloğu sürdüreceğini açıkladı. Fransa da, Pakistan'a koyduğu askeri ambargoyu, darbeden bu yana bir ay bile geçmeden kaldırdı. Almanya hükümetinin de, Pakistan'a silah satışına 'dolaylı yollardan' devam ettiği ortaya çıktı.
ABD Başkanı Bill Clinton, Pakistan'da "demokratik rejime en kısa zamanda dönülmesi için" bu ülkedeki askeri liderlerle diyaloğu sürdüreceklerini söyledi.
Clinton, başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti'den aday gösterilen Teksas Valisi George W. Bush'un Pakistan'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı, "Pakistan'daki demokratik rejimin kesintiye uğramasından çok endişe duyuyorum. Bu ülkede daha demokratik bir düzen kurulmasını görmek isteriz. Bu görüşümüzü General Müşerref ve yakın çevresine de ilettik" dedi.
ABD başkanlığı için en güçlü aday olarak görülen Vali George Bush, bir televizyon programında kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Pakistan darbesinin "istikrara katkıda bulunacağını" söyleyerek, "bu gelişmeyi olumlu bulduğunu" ifade etmişti.
Ambargoya son
Bu arada, Fransa, Pakistan'da 12 Ekim'de askeri yönetimin işbaşına gelmesinden sonra bu ülkeye koyduğu askeri ambargoyu kaldırdı.
Fransa savunma ve dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamada, Pakistan'a ait ve modernizasyon amacıyla Fransa'ya geldikten sonra 21 Ekim tarihinde Toulon kentinde alıkonulan denizaltı ve mirage tipi savaş uçaklarının serbest bırakıldığı belirtildi.
Savunma Bakanlığı sözcüsü, "Ne zaman isterlerse gidebilirler, onları artık alıkoymuyoruz" derken, kötü hava şartları nedeniyle şimdilik uçakların gidişinin ertelendiğini kaydetti.
Fransa'nın bu ülkeye yönelik askeri tedbiri, askeri yönetim dolayısıyla bir durum değerlendirmesi yapmak amacıyla aldığı vurgulandı.
Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref'in temsilcisi, Pakistan'ın eski dışişleri bakanı Yakup Han, 3 Kasım'da Paris'e gelerek Fransız yetkililerle görüşmüştü.
Darbecilere tank desteği
Türkiye'ye satılması planlanan Leopard-2 tipi tankların ilki deneme olarak gönderilmesine karar veren Almanya Federal Güvenlik Konseyi (FGK), silah ticaretiyle ilgili bir dizi karar daha aldı.
Türkiye'ye tank satışına ilişkin 27 Ekim tarihli karardan bir hafta sonra, FGK bu kez cunta ile yönetilen Pakistan'a tank şanzımanı satma kararı aldı. Berliner Morgenpost gazetesinde pazar günü yer alan haberde, söz konusu kararın aylarca bekletildiği ve Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in talebi üzerine ertelendiği bildirildi.
Gazete, pazartesi günkü haberinde de, ellerinde karara ilişkin belgelerin bulunduğunu açıkladı. Buna göre, Federal Ticaret Bakanlığı, FGK'ya başvurarak söz konusu şanzımanların Pakistan'a "dolaylı yoldan" satılmasını istedi.
Kararda, "M-113 tanklarına takılmak üzere 400 adet şanzımanın Güney Kore üzerinden Pakistan'a satılması" cümlesinin yer aldığını yazan gazete, diğer ülkelere satılması planlanan silahların listesinin de ellerinde bulunduğunu bildirdi. Haberde ayrıca silah ticaretine ilişkin kararların tartışılmadan alındığı da bildirildi.
Öte yandan, Türkiye'ye denemesi için gönderilmesi kararlaştırılan leopard-2 tankının kasım ayı içinde yola çıkacağı bildirildi. Tank üreticisi Kraus-Maffei tarafından yapılan açıklamada, güvenlik nedenleriyle somut tarihin gizli tutulduğu bildirildi. Bilindiği gibi, birçok kitle örgütü tankın gönderilmesinin engellenmesi için çağrı yapmıştı.
www.evrensel.net