15 Ağustos 2011 09:43

Halep’e yeni vali atandı

SURİYE Devlet Başkanı Beşer Esad’ın, ticaret ve sanayi kenti Halep’e yeni bir vali atadığı bildirildi. Suriye’nin Resmi Haber Ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşer Esad’ın, Halep Valisi Ali Ahmet Mansura’nın yerine Dr. Muvaffak İbrahim Halluf’u atadığını duyurdu.ESAD’A İSPANYA’DAN SIĞINMA TEKLİFİİspanya’nın y&u

Halep’e yeni vali atandı

Paylaş

SURİYE Devlet Başkanı Beşer Esad’ın, ticaret ve sanayi kenti Halep’e yeni bir vali atadığı bildirildi. Suriye’nin Resmi Haber Ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşer Esad’ın, Halep Valisi Ali Ahmet Mansura’nın yerine Dr. Muvaffak İbrahim Halluf’u atadığını duyurdu.

ESAD’A İSPANYA’DAN SIĞINMA TEKLİFİ

İspanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’a İspanya’da siyasi sığınma hakkı teklif ettiğini ve bunun halen geçerli olduğunu iddia etti. Zapatero’nun uzun yıllar başbakanlıktaki dış politika danışmanı olan ve kısa bir süre önce AB’nin güney Akdeniz özel temsilcisi görevine atanan Bernardino Leon’un, geçen temmuz ayında Zapatero’nun talimatıyla gizlice Şam’a gönderildiği belirtildi.

MİSYONUNU GİZLEDİ SİVİL PASAPORT KULLANDI

Leon’un, misyonun gizliliğinden dolayı diplomatik pasaportunu kullanmadan Suriye’ye gittiği ve burada Esad rejimine yakın kişilerle özel görüşmeler yaptığı bildirildi. El Pais, İspanyol hükümetinin, Madrid’de bir Suriye konferansı teklifi götürdüğü ve Beşer Esad ile ailesine ülkelerini terk etmeleri halinde İspanya’da siyasi sığınma hakkı verilmesi vaadi verildiği kaydedildi. Ancak son haftalarda Esad yönetiminin, ülke içindeki muhalif hareketlere karşı askeri güç kullanması ve sivil ölümlere neden olmasından dolayı İspanya’nın teklifini yeniden gözden geçirir duruma geldiği savunuldu. İspanyol gazetesi, mevcut durumda Zapatero hükümetinin, istemesi halinde Esad ve ailesine İspanya’da siyasi sığınma tanımaya halen hazır olduklarını ifade etti.

‘BÖLGEDE TEK GÜÇLÜ İSRAİL KALSIN İSTİYORLAR’

Öte yandan Filistinli bazı örgütler Suriye’deki halk mücadelelerinin İsrail Filistin mücadelesi üzerine hesaplara endekslendiğini belirterek Suriye’ye her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını dile getirdiler. Filistin Kurtuluş Halk Cephesi Siyasi Büro Üyesi Talal Ebuzarka Suriyeli yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, “Bizler, kardeş Suriye’nin şu anda içinde bulunduğu koşulları aşmasını temenni ediyoruz. Çünkü Arap ülkelerinde meydana gelen herhangi bir kriz, sonuçlarından faydalanmak için iç çatışmaları sürekli olarak körükleyen özellikle ABD ve İsrail başta olmak üzere sadece düşmanların çıkarınadır” dedi. Ebuzarka, Arap-İsrail çatışmalarında çözümü elinde tutması amacıyla bölgede güçlü tek ülke olarak İsrail’in kalması için, ABD’nin Ortadoğu bölgesini yeniden şekillendirmek ve ABD-İsrail çıkarlarına hizmet edecek konuma getirmek istediğini vurguladı.

SURİYE ABD-İSRAİL KARŞINDA  DİRENÇ DAĞI

İsrail Uzmanı Hasan Abdo da, Suriye’yi bölmek ve Suriye’nin bölgede ABD-Siyonist hegemonyasına karşı direnç orijinindeki rolünü sona erdirmek üzere ortada bir proje olduğuna işaret ederek, bu projenin aynı zamanda Suriye’nin önünü kesmeyi ve Suriye’deki reform çalışmalarını sekteye uğratmayı hedeflediğini vurguladı. Filistin Halk Partisi Siyasi Büro Üyesi Velid el-Avad da, “Bizler, başta NATO’nun kardeş ülke Suriye’ye müdahalesi olmak üzere, Arap ülkelerinin içişlerine karışılmasına karşıyız” diyerek, Güvenlik Konseyi’nin Arap milletini ilgilendiren tüm davalarda çifte standartlarını en iyi bilenin, Filistin halkı olduğuna işaret etti.

LAZKİYE’DE OLAYLAR

Suriye’de ölü sayısının 26’ya yükseldiği ve onlarca kişinin yaralandı ileri sürüldü. Aynı kaynaklar, ülkedeki muhalif hareketin başlamasından bu yana ilk kez kullanılan savaş gemilerinin Lazkiye’nin El Ramil ve Kininis semtlerini bombardıman ettiğini ve bombalanan bölgede bulunan bir Filistin mülteci kampının da isabet almasından dolayı ölenler arasında Filistinlilerin de bulunduğunu ileri sürdüler. Suriye’de Lazkiye’nin dışında Humus, Hama ve İdlib kentlerine müdahalesinde 4 kişinin öldüğü bildirildi.(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Birmingham'da barış mitingi

SONRAKİ HABER

Gürsel Tekin: Askeri alanlar neden halka açılmıyor da ranta açılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa