'Polis değil demokratik eğitim istiyoruz'

YÖK'ü protesto etmek için 6 Kasım'da, TÜYAP Kitap Fuarı önünde bir araya gelen öğrenci, öğretmen ve velilere, polisin saldırarak gözaltına almaları tepkilere neden oldu.

'Polis değil demokratik eğitim istiyoruz'
Özerk, demokratik, bilimsel üniversite mücadelesinin önünü kesmek amacıyla 12 Eylül cuntası tarafından kurulan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nu protesto etmek amacıyla önceki gün TÜYAP Kitap Fuarı önünde bir araya gelen öğrenci, veli ve öğretmenlerin polis tarafından dövülerek gözaltına alınması tepkilere neden oldu.
'Saldırı insanlık dışı'
Eğitimciler Derneği (Eğit-Der) Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, 18'inci kuruluş yıldönümünde YÖK'ü protesto eden öğretmen ve öğrencilerin saçından başından sürüklenerek gözaltına alınmasının, yüzlerine sprey sıkılmasının "insanlık dışı bir tutum" olduğunu bildirdi.
İstanbul'da YÖK'ü protesto eden öğretmen, öğrenci ve velilerin gözaltına alınmasını eleştiren Gazalcı, "Ne yapılırsa yapılsın, 12 Eylül Anayasası ve YÖK düzeni daha fazla sürmeyecek, demokratik yoldan değiştirilecektir" diyerek, YÖK'e karşı olan tepkisini de dile getirdi. Gazalcı, polisin, İstanbul Kitap Fuarı'nı basarak, Eğitim-Sen şube başkanlarını 'kaba' bir şekilde gözaltına almasının düşündürücü olduğunu ifade etti. Gazalcı "12 Eylül ürünü olan YÖK'e yalnız bir grup öğrenci ve öğretmen değil, birçok öğretim üyesi ve parti de karşı çıkıyor. Yıllardır birçok kuruluş, YÖK'ün, üniversite özgürlüğünü, özerkliğini engellediğini, bilim üretme ortamını körelttiğini açıkça söylemiştir. Devlet içinde çeteler cirit atarken, katil zanlıları çeşitli yollarla korunurken, türban göstericilerine hoşgörüyle davranılırken, YÖK'ü masum biçimde eleştirenlere acımasızca davranmak bir çelişkidir" açıklamasında bulundu.
6 Kasım'da YÖK'ü protesto etmek için TÜYAP'ın önünde olan ve şans eseri polis dayağından kurtulan veli ve öğrenciler de, gözleri önünde olup bitenleri anlamakta güçlük çektiklerini söylediler. Kadırga Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi olan Ercüment Tandoğan, TÜYAP'ın önünde yaşananların bozulmuş bir düzenin ifade olduğunu belirterek, emekçi çocuklarının eğitim haklarını ellerinden alanların şimdi de böyle bir saldırı gerçekleştirdiklerini vurguladı. "Biz buraya YÖK'ü ve paralı eğitimi protesto etmek için geldik. Ancak böyle bir saldırıyla karşılaştık" görüşünü dile getiren Tandoğan, "Polis değil, parasız ve demokratik bir eğitim istiyoruz" diye konuştu.
'Saldırıyı kınıyorum'
Üniversitede 3 çocuğu olan bir veli olduğunu belirten Kibar Toprak, çocuklarının eğitim haklarına sahip çıktıkları için bir taraftan polislerin diğer taraftan da okullarında faşistlerin saldırısına uğradıklarını söyledi. Eyleme bütün öğrencileri desteklemek için geldiğini ifade eden Toprak, "YÖK'ü ve paralı eğitimi protesto etmek için geldik. Ancak saldırıya uğradık. Kınıyorum" dedi.
'Mesaj verildi...'
Eğitim-Sen 1 No'lu Şube üyesi olan Hamit Akgök ise şunları söyledi: "YÖK Yasası'nı protesto etmek için buraya gelmiştik. Bu, son derece demokratik bir haktır. Ancak gördüğünüz gibi devletin tahammülsüzlüğü var bu tepkiye.
Eğitim sorunu eğitimin bütün bileşenlerinin sorunudur. Önceki yıllarda bu sorun için sadece öğrenciler olurdu, ancak bu yıl bizler de eğitim emekçileri olarak katıldık. Bu saldırıyla devlet bundan sonraki en demokratik hak arayışlarının şiddetle bastırılacağının mesajını vermeye çalışıyor."
www.evrensel.net