'Bakü-Ceyhan hattı ABD'nin çıkarına

   hizmet edecek'

'Bakü-Ceyhan ABD'nin çıkarına hizmet edecek'
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mike Hammer, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesinin ABD'nin ticari çıkarlarına hizmet edeceğini belirtti. Başkan Bill Clinton'a güvenlik konusunda tavsiyeler veren konseyin sözcüsü Hammer açıklamasında, Bakü-Ceyhan ile ilgili anlaşmanın önümüzdeki günlerde İstanbul'da yapılacak AGİT Zirvesi sırasında imzalanabileceğini belirterek, "Ancak bu olumlu sonuca ulaşılabilmesi için daha yapılması gereken işler var" dedi.
Hükümetin, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD ziyareti esnasında "ABD'yi Bakü-Ceyhan'ı desteklemeye ikna ettiği" yönünde yapılan açıklamalara karşın, ABD, boru hattını "kendi ticari çıkarları" için desteklediğini açıkladı.
Konuya ilişkin olarak dün bir açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mike Hammer, ABD'nin büyük önem verdiği Bakü-Ceyhan boru hattının ABD için çok önemli olduğunu belirterek, Bakü-Ceyhan'ın gerçekleştirilmesinin küresel enerji kaynakları akımının güvenliğini artırmakla kalmayıp, Hazar bölgesindeki yeni bağımsız devletlerin refah, bağımsızlık ve güvenliğini garanti edeceğine, ABD'nin ticari çıkarlarına hizmet edeceğine dikkati çekti.
Bu açıklama, Türk dış politikası ve ticari ilişkileri bakımından bir "başarı" olarak sunulan Bakü-Ceyhan hattının ABD'nin isteği doğrultusunda gerçekleşeceğini gösterdi.
'Rusya'yı karşımıza almıyoruz'
Öte yandan Hammer, ABD'nin Bakü-Novorossisk, Bakü-Batum ve Bakü-Supsa petrol boru hatlarına da karşı olmadığının altını çizerek, özellikle Rusya'yı karşılarına almadıklarını, sadece kendi çıkarlarından yana tavır koyduklarını vurguladı.
Hammer, ABD'nin, Rusya'dan geçen başka boru hatlarını destekleyerek de bu tutumunu kanıtladığını söyleyerek, "Hazar bölgesi enerji projelerinde batılı enerji şirketleriyle İran dışındaki bütün bölge ülkelerinin işbirliğini destekliyoruz. İran konusundaki tutumumuzda ise hiçbir değişiklik yok" diye konuştu.
Türk, Azeri ve Gürcü yetkililerin Bakü-Ceyhan'ın hukuki ve siyasi altyapısını hazırlamak için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Hammer, "Umuyoruz ki İstanbul zirvesi toplanana kadar bu gereken işler tamamlanır ve anlaşma imzalanır. Her üç ülkenin liderlerinin anlaşmanın imzalanması yolundaki eğilimleri çok olumlu. Her durumda, Bakü-Ceyhan'ın ufukta göründüğü söylenebilir" dedi.
www.evrensel.net