Rusya Gürcistan'ı da kullanmak istiyor

Rus birlikleri Grozni'yi günlerdir kıskaç altında tutarken, hükümet saldırıyı genişletme amacında. Yeltsin, Gürcistan'daki üsleri kullanmak için Şevardnadze ile görüştü.

Rusya Gürcistan'ı da kullanmak istiyor
Rusya'nın, Çeçenya'ya yönelik askeri operasyonlarında, Gürcistan'daki Rus üslerini kullanmak istediği belirtildi.
Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze arasında bu konuyla ilgili bir telefon görüşmesi yapıldığı ve Şevardnadze'nin, Rusya'nın teklifini kabul etmediği kaydedildi. Yeltsin'in görüşmelerde bulunmak üzere, Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev'i Gürcistan'a göndermek istediği, ancak Şevardnadze'nin tepkisi üzerine, ziyaretin iptal edildiği ifade ediliyor.
Maşadov çağrısını yineledi
Rus ordusunun Çeçenya'daki sert operasyonu devam ederken, Çeçenya Devlet Başkanı Aslan Maşadov, Rusyalı yetkililerle görüşme çağrısını yineledi.
Aslan Maşadov'un, 'sivillerin ölümünü ve savaşı durdurabilecek her türlü görüşmeye hazır olduğunu kaydettiği' bildirildi.
Çeçenya'daki Rusya karşıtı tüm grupları temizleyeceğini açıklayan Rusya ise daha önceki çağrılarda olduğu gibi Maşadov'un son çağrısına da yanıt vermedi.
Bu arada Çeçenya'nın başkenti Grozni, önceki gün bir kere daha Rus savaş uçakları tarafından bombalandı.
Görgü tanıkları, bombardımanın 40 dakika sürdüğünü ve başkentte birkaç bölgeyi vurduğunu söylerken, İnterfaks haber ajansı kentin merkezinin hedef alındığını duyurdu.
Mülteci sayısı 200 bini aştı
Rus askerlerinin Çeçenya'daki askeri operasyonları sürerken, bölgeden kaçmaya çalışan binlerce mülteciye de sınırı açtığı bildirildi. Şimdiye kadar 200 bin kadar mültecinin Çeçenya'dan ayrıldığı, binlerce mültecinin de bölgeden ayrılmak için sınırda beklediği kaydedildi.
İstanbul'da baskı gelebilir
Rusya'da yayınlanan Nezavissimaya Gazeta, batılı ülkelerin Yeltsin'e İstanbul'daki AGİT zirve toplantısı sırasında Putin'i görevden alması ve kameralar önünde askeri operasyonların durdurulduğunu açıklaması yönünde baskı yapabileceğini yazdı. Rus gazeteleri, Putin'in halefi olarak da İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylo ve Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoygu'yu gösterdi.
Bu arada İtar-Tass ajansının haberine göre, Devlet Başkanı Boris Yeltsin, yolsuzluk suçlamasıyla 1998'de 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Grozni'nin eski Belediye Başkanı Bislan Gantamirov'u affetti.
Resmi kaynaklar, 1994-1996 yıllarındaki savaştan sonra Grozni'nin yeniden imarı için Moskova tarafından gönderilen milyarlarca rubleyi zimmetine geçirmekle suçlanan ve 1996 yılında tutuklanan Gantamirov'un, Çeçenya'daki bağımsızlık yanlısı yönetimin önde gelen muhaliflerinden olduğunu belirttiler.
www.evrensel.net