07 Kasım 1999 03:00

Depremzedeler kalıcı konut istedi

17 Ağustos depreminden sonra kendi kaderine terkedilen 5000 Adapazarlı dün Gar Meydanı'nda toplanarak hükümeti protesto etti.

Paylaş
Depremzedeler kalıcı konut istedi
İki buçuk aydır sorunlarının çözülmesini bekleyen Adapazarlı depremzedeler, dün yaptıkları miting ile hükümeti protesto ettiler ve taleplerini dile getirdiler. Saat 12.00'dan ihtibaren alkışlı protestolarla Gar Meydanı'nda toplanmaya başlayan Adapazarı halkı hükümetin depremden sonra kendilerine verdiği sözleri tutmadığını hatırlatarak, "Adapazarı'ndan göç etmek istemiyoruz, burada kalıp insanca yaşamak istiyoruz. Yetkililer gerekeni yapsın" dediler.
Adapazarlı depremzedeler, afet yasasının tüm hükümleriyle uygulanmasını, insanca yaşamaya elverişli kalıcı konutlar yapılmasını, deprem tazminatı ödenmesini, elektrik, su telefon gibi temel ihtiyaçların ücretsiz karşılanmasını, göçü engelleyici ekonomik, sosyal, kültürel çözümler uygulanmasını, tüm çalışanlara zorunlu tasarruf ve konut fonlarının iade edilmesini, eğitim ve sağlık hizmetlerinin yeterli ve ücretsiz verilmesini, çadırkentlerin boşaltılmasının durdurulmasını, çadırkentlerde yaşayan insanlara yönelik sosyal kültürel, ve pseikolojik etkinlikler düzenlenmesini, depremzede üniversite öğrencilerinden harç alınmamasını istediler.
'Sizi orada oturtmayız'
Gar Meydanı'nda bir konuşma yapan Adapazarı Barosu Başkanı Bedri Erkul, hükümetin depremzedenin taleplerine kulak vermesi gerektiğini, dün devlete karşı bütün görevlerini yerine getirenlerin bugün devletten gerekli karşılığı göremediğini söyledi. Erkul şöyle konuştu: "Bugüne kadar kendi olanaklarımızla yaşadık. Sakarya'nın altı parlamenteri, Gölcük'ün paşası, Yalova'nın Okuyan'ı enkaz altında mı kaldı? Parlamenterler nerede? İnsan onurumuzla yaşamak istiyoruz. Taleplerimize kulak vermezseniz sizi orada oturtmayız." Eğitim-Sen Adapazarı Şube Başkanı Mustafa Ecevit ise, bir an önce çalışanlara deprem tazminatlarının ödenmesini isteyerek, kamuda ve özel sektörde çalışan tüm Adapazarlı'ları kapsayacak bir özel "Adapazarı Yasası" gerektiğini belirtti.
Ankara'ya yürüyeceğiz
Türk Eğitim-Sen Adapazarı Şube Başkanı Erol Avşar, konut fonları ve zorunlu tasarrufların ödenmesi gerektiğini ifade ederken, Genel İş Şube Başkanı Yakup Ören, bölgedeki depremzedelere ücretsiz eğitim, sağlık ve ulaşım sağlanmasını istedi. Ören, "İsteklerimiz kabul edilmediği takdirde Ankara'ya yürüyeceğiz" dedi. Gar Meydanı'nda yoğun bir yığınak yapan polis ve jandarmanın eylemden önce çadırkentleri dolaşarak eyleme katılınmaması yolunda halkı tehdit ettiği belirtildi. Buna karşın Gar Meydanı'nı dolduran depremzedeler, "Hükümet Şaşırma, Sabrımızı Taşırma", "Hükümet İstifa", "İnsanca Yaşamak İstiyoruz" sloganları attılar. Bu arada, Erdem Özgül ve Beyhan Yüce adlı kişilerin miting sırasında gözaltına alındığı öğrenildi.
ÖNCEKİ HABER

YÖK'e öfke

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa